Tropical Sun Tours

Podróże jakich oczekujesz

Artykuły Kuba

Co warto przywieźć z Kuby ?

Kuba – wybierając się do tego wyjątkowego kraju często zadajemy sobie pytanie co warto kupić na miejscu, jakie pamiątki czy prezenty można przywieźć do Polski. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się wyjątkowej jakości rum i cygara. Dlatego te dwa najbardziej charakterystyczne dla Kuby wyroby, koniecznie trzeba zabrać wracając do kraju. Oprócz tego do ciekawych pamiątek z podróży na Kubę, należy zaliczyć lokalne instrumenty muzyczne, drewniane figurki czy obrazy, które sprzedawane są przez tubylców na targach, ulicach i publicznych plażach.

Kubański Rum

Co warto przywieźć z Kuby, rum, cygara, Tropical SunRum jest dostępny w trzech rodzajach: biały tzw. młody silver dry, złoty Carta Oro (leżakuje dłużej), złoty Ańejo (najdłużej leżakowany). Do przyrządzenia różnego rodzaju drinków używany jest najmłodszy biały rum. Starsze, takie jak Ańejo, popija się z lodem. Jedna z najpopularniejszych marek rumu na świecie - Rum Bacardi, wywodzi się z Kuby.

Na Kubie została założona pierwsza fabryka tego trunku przez rodzinę Bacardi. Interes kwitł i w połowie XX wieku, zdecydowano się otworzyć nową siedziby firmy w przepięknym budynku w centrum Starej Hawany. Niestety, po rewolucji 1959 roku prywatne firmy zaczęły być zawłaszczane przez państwo, firma przeniosła się na Bahamy. Dziś najpopularniejszym rumem produkowanym na Kubie jest Havana Club. Pierwszą destylarnię tego gatunku otworzył José Arechabala w1878r.

Po rewolucji kubańskiej rozlewnia rumu została przejęta przez państwo, po pewnym czasie wygasły prawa do nazwy i znaku towarowego, co sprawiło, że produkcja wygasła. Rum Havana Club zaczęto produkować ponownie od 1994 roku. Na Kubie wybór rumu jest przeogromny. Do innych znanych marek kubańskiego rumu należą Santiago de Cuba i Legendario. Zgodnie z przepisami celnymi do Polski można przywieźć do 1 litra alkoholu wysokoprocentowego.

Kubańskie Cygara

Kuba to kraj, który słynie z najlepszej jakości cygar. Komu z nas nie zapadł w pamięci obrazek starszego mężczyzny z brodą czy kobiety w tradycyjnym kolorowym stroju, palących grube cygaro potocznie nazywane „Kubanem”. To zdjęcie przewija się niemal zawsze w materiałach dotyczących Kuby i stało się swoistym symbolem podróży do tego kraju.

Ręczne metody produkcji i doskonała gleba, na której uprawia się tytoń, sprawiły, że kubańskie cygara zyskały miano najlepszych na świecie. Ich eksport jest znacznym źródłem dochodu państwa. Cygara w znanej dziś formie zaczęto skręcać w Hiszpanii na początku XVIII w. i używano do tego kubańskiego tytoniu. Zgodę na produkcję cygar wydano na Kubie dopiero w 1821 r. Niewiele lat później, bo w 1853 r. w Hawanie powstała pierwsza na świecie fabryka papierosów. Cygara składają się z kilku części:

  • wkładki - największe objętościowo część cygara, na którą składają się mocno zwinięte liście;
  • zwijacza - liście tytoniu, które zwinięte i sklejone na wkładce utrzymują cygaro w odpowiednim kształcie;
  • pokrywy - odpowiednio dobrany liść tytoniu, który nadaje mu prawidłowy ciemny kolor.

Co warto przywieźć z Kuby ? Informacje, produkcja cygar, Tropical Sun

Co warto przywieźć z Kuby ? Informacje, produkcja cygar, Tropical Sun

Produkcja cygar jest ciekawym procesem i będąc na Kubie, warto przyjrzeć się jej z bliska. W Hawanie możemy to zrobić z przewodnikiem w Fábrica de Tabacos Partagás (Fabryka Cygar Partagás). Ważna informacja - wszyscy, którzy myślą, że cygara skręcane są na udach przez piękne Kubanki, mogą być niemile zaskoczeni. Cygara kręci się po prostu na stole. Do najpopularniejszych cygar należą: Cohiba, Montecristo, Romeo y Julietta, Partagás. W przepisach celnych można znaleźć informację, że z Kuby można wywieźć 50 sztuk cygar.

Gdzie kupić najlepsze kubańskie cygara?

Cygara można zakupić w fabryce cygar w Hawanie lub w sklepie (pudełko cygar kosztuje 180-200 peso), ale przed wejściem do fabryki można zauważyć Kubańczyków, którzy dyskretnie oferują cygara po o wiele niższej cenie (na ulicy zapłacimy za pudełko cygar około 25-30 peso). Mogą to być oryginalne cygara, ale niestety nielegalnie wynoszone przez pracowników z fabryk, możemy też trafić na tzw. podróbki. Choć handel uliczny jest surowo zakazany, Kubańczycy łamią ten przepis, a turyści wolą nie przepłacać. W końcu zgodnie z przepisami celnymi, z Kuby można przywieźć 50 sztuk cygar bez rachunku ze sklepu.

Przeczytaj także artykuł: Z czego słynie KUBA

 

Wróć do artykułów
Tropical Sun Tours
,
Artykuł Tropical Sun Tours
+
-

+
-

* pola obowiązkowe

Kod bezpieczeństwa Odśwież
Nurkowanie z Tropical Sun