Tropical Sun Tours

Podróże jakich oczekujesz

Dominikana - Informacje

Dominikana - Informacje

Dominikana, informacje, plaża, Tropical Sun
Dominikana, informacje, plaża, leżaki, Tropical Sun
Dominikana, informacje, plaża, Tropical Sun
Najwyższa jakość

Co warto wiedzieć o Dominiknie?

Bezpieczeństwo

Poziom przestępczości pospolitej na Dominikanie jest dużo niższy niż w Europie. Dominikana jest zaliczana do najbezpieczniejszych krajów Ameryki Łacińskiej. Strefy turystyczne i plaże są regularnie kontrolowane przez agencje ochrony, a ludzie są przyjaźni, więc swobodnie można poruszać się po plażach i regionach wypoczynkowych. W ramach zwiedzania ciekawych miejsc na Dominikanie, zachęcamy do przyłączenia się do naszych niewielkich zorganizowanych grup polskich.

Zdrowie i opieka medyczna

Gwiazda życia

Planując wyjazd na Dominikanę, nie musimy się martwić o szczepienia, bowiem nie są one potrzebne ani wymagane, w odróżnieniu od innych tropikalnych krajów.

Powinniśmy pamiętać, aby spożywać wodę butelkowaną, ponieważ ta z kranu nie jest przeznaczona do spożycia. Nie należy obawiać się drinków z lodem, gdyż jest on przygotowywany z filtrowanej wody osmotycznej. Niektórzy turyści odczuwają dolegliwości żołądkowe, które najczęściej spowodowane są przyjęciem odmiennej flory bakteryjnej. Należy więc stopniowo przyzwyczajać żołądek do jedzenia owoców tropikalnych i picia drinków na bazie mleka. 

W razie wystąpienia dolegliwości układu pokarmowego powinniśmy zwrócić się do lekarza w hotelu lub do jednej z trzech klinik medycznych. W większości przypadków wizytę taką w pełni pokrywa Państwa ubezpieczenie.

Poniżej telefony i adresy dostępnych klinik na terenie Punta Cana - Bavaro:

CENTRO MEDICO PUNTA CANA 
Av. Espana. Bavaro
R. Dominicana
Tel: +1 809 552 15 06

CENTRO MEDICO BAVARO
Av. Espana. Bavaro
R. Dominicana
Tel: +1 809 552 10 30

HOSPITEN BAVARO
Carretera Verón-Punta Cana
R. Dominicana
Tel: +1 809 686 14 14

Równocześnie nasi przedstawiciele w Punta Cana służą Państwu radą i pomocą w języku polskim pod numerami telefonów:
 

Klaudia      +1 849 410 7891

Romek      +1 849 410 7892

Gosia         +1 849 410 7893

Ula             +1 849 410 8792

Krzysztof +1 849 410 7890

Magda      +1 849 410 8790

Wiza i przepisy wjazdowe

Przyjeżdżający na Dominikanę polscy turyści nie potrzebują wizy. Na lotnisku natomiast jest pobierana opłata turystyczna w wysokości 10 USD przy wjeździe, chyba że nasz przewoźnik pobrał od nas tę opłatę, wliczając w cenę wyjazdu. Przy wjeździe na Dominikanę każdy turysta wypełnia kartę turystyczną oraz może zostać poproszony o okazanie biletu powrotnego.

Dzieci do lat 13 muszą podróżować pod opieką rodziców lub opiekunów. Opiekunowie powinni mieć pozwolenie na podróżowanie ze swoimi podopiecznymi, zalegalizowane w urzędzie konsularnym Dominikany w państwie, z którego wyjeżdżają. Bez zalegalizowanego dokumentu dzieci nie mogą przekroczyć granicy z opiekunami, mogą natomiast z rodzicami.

Do niedawna wymagany termin ważności paszportu przypadał na minimum 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy. W chwili obecnej ważność paszportu musi być o jeden dzień dłuższa niż planowany termin powrotu. Więcej informacji można znaleźć w artykule: Dominikana wiza

Waluta, płatności

Waluty

Walutą Dominikany jest dominikańskie peso (100 centavos) W sklepach płacimy peso lub drugą nieoficjalną walutą - dolarem amerykańskim, który w sklepach jest przeliczany najczęściej o 1-1,5 peso niżej od oficjalnego kursu. Najkorzystniejsza jest zapłata kartą kredytową lub płatniczą (płaską) bez prowizji, lecz oczywiście tam, gdzie są terminale. Przy korzystaniu z karty należy posiadać drugi dokument ze zdjęciem, np. prawo jazdy. Euro jest trochę mniej popularne i nie zawsze korzystnie przeliczane, w najgorszym przypadku 1:1 z dolarem amerykańskim. Jeśli już mamy ze sobą euro, najlepiej udać się do kantoru lub banku i wymienić na lokalną walutę, czyli peso dominikańskie. Więcej szczegółów dotyczących waluty na dominikanie można znaleźć w artykule: Dominikana-waluta

Telefony komórkowe

Telefon

Wszystkie polskie telefony komórkowe logują się w tutejszej sieci Orange lub Claro i działają na zasadzie roamingu. bez problemu można kupić kartę prepaid karty SIM do telefonów komórkowych - 1 min. połączenia z takiej karty do Polski to 15 peso. Aby kupić kartę SIM trzeba mieć przy sobie paszport.

Prąd elektyczny

Gniazdko elektryczne

Prąd o napięciu 110 V i częstotliwości 60 Hz. Należy używać przejściówki, jeśli urządzenia działają w zakresie 110-250 V. W razie potrzeby przejściówkę do gniazdka można nieodpłatnie wypożyczyć od reprezentantów Tropical Sun Tours.

Bavaro by night

Poza hotelem polecamy kilka typowych dominikańskich dyskotek:

  • Coco Bongo - latynoskii show i dyskoteka znanej sieci otwarta w listopadzie 2014
  • Jewel Dico Club Punta Cana & Bavaro - klub dyskotekowy w centrum Palma Real w Bavaro, Punta Cana
  • Imagine - dyskoteka w naturalnych jaskiniach
  • Polecamy jednak wyjścia kubów typu Drink&Shop, to typowe lokalne klimaty!
Szyldy lokali na Dominikanie

Co warto kupić na Dominikanie - Dominican Shop

Rum

Alkohole warte kupienia na Dominikanie

W Republice Dominikany produkuje się różne marki rumu, m.in.: Brugal, Barcelo i Columbus. Jest to rum biały, stosowany głównie do mieszanek, oraz brązowy, dla smakoszy. Około 90% produkcji Dominikańczycy wypijają sami.

 

Kawa

Dominikańska kawa

Republika Dominikany była jedną z pierwszych kolonii, które otrzymały ziarna kawy z Martyniki na początku XVIII w. Eksport kawy jest bardzo ważną gałęzią gospodarki Dominikany. Naprawdę niewielu ludzi orientuje się w wysokiej jakości kawy, która dojrzewa w idealnych warunkach w małych farmach. Ta kawa pochodzi z północno-zachodniej części wyspy, najlepszego regionu do uprawy, nazwanego Barahona. Intensywna słodycz jest wynikiem troskliwej obróbki. Kawa "Santo Domingo" uznana jest za specjał egzotyczny w asortymencie kawowym.

 

Cygara

Dominikańskie cygara

Dominikana słynęła w przeszłości z cygar łagodnych, jednak dziś wytwarza się tu cygara o szerokim spektrum mocy. Dużą zasługę mają w tym emigranci przybyli z Kuby, którzy rozpoczęli uprawy tytoniu, którego nasiona przywieźli ze sobą. Dzięki temu wielu aficionados uważa tytoń dominikański za najlepszy na świecie.

 

Wyroby z Larimaru – odmiana turkusa

Larimar

Larimar jest bardzo rzadkim i wartościowym kamieniem półszlachetnym. Dominikana jest jedynym na świecie miejscem jego występowania. Kopalnia znajduje się w południowo-zachodniej części w górskim regionie oddalonym 7 km od Morza Karaibskiego, w okolicy Barahona i Baoruco.

Wszystkie powyższe produkty po atrakcyjnych cenach można kupić np. na jednej z oferowanych wycieczek „Vida Dominicana”.

Tropical Sun Tours
,
+
-

+
-

* pola obowiązkowe

Kod bezpieczeństwa Odśwież
Nurkowanie z Tropical Sun