Podróże jakich oczekujesz
Czy na Jamajkę trzeba mieć wizę? Czy pobyt tam jest bezpieczny? Jak wygląda sprawa opieki medycznej? Odpowiadamy na te i inne pytania.
Przedstawiciele indiańskiego plemienia Arawaków, które zamieszkiwało Jamajkę przed pięciuset laty, nie bez powodu zwykli nazywać Jamajkę „ziemią lasów i wody”. Bujna roślinność i liczne źródła tworzą niepowtarzalny krajobraz tego kraju. Niejednokrotnie posłużył on za filmową scenografię – piękno Jamajki możemy podziwiać m.in. w takich produkcjach jak Błękitna Laguna, Koktajl czy Piraci z Karaibów. To idealne miejsce na beztroski wypoczynek, ale także kraj z ciekawą, barwną kulturą, pełen świetnych ludzi.
Obywatele polscy nie muszą mieć jamajskiej wizy w przypadku pobytów turystycznych nie dłuższych niż 30 dni. Trzeba jednak mieć przy sobie paszport z terminem ważności na najmniej sześć kolejnych miesięcy. Przy wjeździe wymaga się również okazania biletu powrotnego. Ponadto, jeśli podróżujemy indywidualnie, służby mogą zażądać przedstawienia środków finansowych niezbędnych na czas wakacji (w postaci gotówki lub kart kredytowych), rezerwacji hotelowej, a nawet szczegółowego planu pobytu. Proces wjazdu na teren kraju przebiega znacznie łatwiej, jeśli korzystamy z biura turystycznego.
Tak, o ile podróżujemy z rozsądkiem i wiemy, jakich miejsc unikać. Strefy turystyczne są nadzorowane przez agencje ochrony lub patrole policyjne, więc tam można poruszać się swobodnie. Niemniej powinniśmy pilnować swoich rzeczy, nie nosić cennej biżuterii na widoku i unikać podejrzanych miejsc – czyli de facto tak jak wszędzie. Nieco inaczej jest w przypadku większych miast. Niektóre ich części są objęte stanem wyjątkowym, dlatego lepiej nie zapuszczać się tam indywidualnie. Jeśli natomiast podróżujecie w ramach wycieczki fakultatywnej z doświadczonym przewodnikiem z biura, nic wam nie grozi.
W miastach poziom opieki lekarskiej jest na dobrym poziomie i można z łatwością porozumieć się po angielsku. Wizyta u zwykłego lekarza kosztuje ok. 40 USD, a u specjalisty 60, pamiętajmy zatem o ubezpieczeniu. W razie konieczności MSZ poleca szpital The University of the West Indies Hospital.
Jest to dolar jamajski (JMD). Pieniądze wymienimy w każdym banku, a często również w hotelu oraz rzecz jasna w kantorach. Płacić można każdą kartą kredytową.
Więcej informacji znajdziecie w naszym poradniku lub na stronie polskiego MSZ.