Tropical Sun Tours

Podróże jakich oczekujesz

Artykuły Dominikana

Dominikana - waluta

Narodową walutą Dominikany jest peso dominikańskie. Aktualny kurs peso to 0,073 PLN. W banknotach możemy otrzymać nominały 20, 50, 100, 500, 1000, 2000. W monetach spotkamy 1, 5, 10, 25 peso. Dzisiaj przedstawiamy Państwu nowe banknoty, jednak nadal możemy się na wyspie spotkać ze starszymy wersjami.
Przelicz peso dominikańskie na złotówki lub dolary

Kurs DOP/PLN: 14.4268   Kurs DOP/USD: 58.3000

DOP PLN USD

Na froncie 20 pesos znajduje się Gregorio Luperon, dominikański wojskowy, który był głównym przywódcą państwowym w przywróceniu Republiki Dominikańskiej. Natomiast z drugiej strony banknotu zobaczymy Narodowy Panteon Republiki Dominikany. Służy ona jako miejsce spoczynku najbardziej uhonorowanym obywateli Republiki. Banknot jest cały z plastiku i powoli wychodzi już użycia, jednak nadal możemy się z nim spotkać.
Dominikana waluta, 20 peso, Tropical Sun Tours
20 peso
Dominikana waluta, 50 peso, Tropical Sun Tours
50 peso
Kolejny nominał, 50 pesos, oznaczony dwoma budowlami. Katedra Santa Maria la Menor, znajdująca się w Santo Domingo, najstarsza katedra w Ameryce, oraz Bazylika – Katedra Najświętszej Marii Panny z Altagraci czyli katerda pod wezwaniem patronki narodu.
100 peso przyozdobione jest aż trzema postaciami: Francisco del Rosario Sanchez, Juan Pablo Duarte oraz Matias Ramon Mella, czyli trójka uważana za jednych z Ojców Założycieli Republiki Dominikańskiej. Natomiast na tyle banknotu – Puerta del Conde, kamienny łuk, który służył jako wejście do miasta Santo Domningo.
Dominkana waluta 100 peso Tropical Sun Tours
100 peso
Dominkana waluta, 200 pesos, Tropical Sun Tours
200 peso
Na kolejnym nominale, 200 peso, znajdziemy Siostry Mirabal, które zdecydowanie przeciwstawiały się dyktaturze Rafaela Trujilo, co doprowadziło je do śmierci. Na banknocie towarzyszy im Monumento a las Hermanas Mirabal, czyli pomnik ku ich czci.
Kolejną dawkę historii wykorzystany na dominikańskiej walucie obrazuje banknot 500 pesos. Widoczni na nim Salome Urena i Pedro Henriquez Urena byli parą słynnych pisarzy. Ona wybitna poetka, on krytykiem i dziennikarzem. Na odwrocie znajdziemy Centralny Bank Republiki Dominikany.
Dominikana waluta, 500 pesos, Tropical Sun Tours
500 peso
Dominikana waluta, 1000 pesos, Tropical Sun Tours
1000 peso
Wydawałoby się, że na tym powinno się wszystko skończyć. Ale nie! Możemy spotkać jeszcze dwa nominały dominikańskiej waluty ! Tysiąc, na którym znajdziemy Pałac Narodowy oraz Pałac Don Diego Kolumba, czyli syna wszystkim znanego Krzysztofa. Trzeba uważać przy korzystaniu z tego banknotu ponieważ ma bardzo podobny kolor do banknotu 200 pesowego i gdy leżą razem w portfelu łatwo się pomylić.
Dominikana waluta 2000 pesos Tropical Sun Tours
2000 peso
Dominikana waluta monety Tropical Sun Tours
Bilon
No i najwyższy nominał waluty Dominikany - 2000 pesos, na którym dostąpili zaszczytu Emiolio Prud’Homme i Jose Reyes, autorzy i kompozytorzy Hymnu Dominikańskiego oraz Teatr Narodowy.

Jak widać żaden z banknotów nie został oznakowany przypadkowo. Z każdego z nich możemy nauczyć się odrobiny historii Dominikany. Wiele z tych obrazków przedstawiających znane budowle, a znajdujących się na walucie dominikańskiej można zobaczyć na żywo podczas wycieczki do stolicy - Santo Domingo. W ośrodkach turystycznych, zamiast waluty Dominikany możemy posługiwać się również dolarami amerykańskimi oraz euro. Dolary są najpopularniejszą i najłatwiej wymienialną walutą na peso dominikańskie. Jeżeli nie zdecydujemy się na wymianę dolarów na dominikańską walutę musimy pamiętać o tym, że sprzedawcy często przeliczając z peso na USD zawyżają ceny. Dlatego warto być czujnym i znać aktualny kurs. W większości miejsc nie ma problemu z płatnością kartą, a bankomaty z dominikańska walutą są łatwo dostępne. Jednak na tę drugą opcję trzeba brać poprawkę ponieważ wyciągając peso z bankomatu może być naliczona dodatkowa opłata. Na wypłaty z bankomatów są również limity. Pieniądze można wymieniać w bankach, kantorach jak i recepcjach hotelowych. Najkorzystniejszy kurs można otrzymać w kantorach i w bankach, jednak nie będzie on na pewno tak korzystny jak w kantorach w naszym kraju. Jest tak wiele możliwości, że na pewno nie zostaniemy na lodzie i bez pieniędzy w kieszeni podczas Urlopu w Republice Dominikany. Internauci często wpisują hasło - dominikana waluta - aby dowiedzieć się więcej o walucie Dominikany i wiele artykułów jasno przekazuje informacje na temat dominikańskiej waluty. 

Za wycieczki fakultatywne także najczęściej płacimy w USD, ale nie ma żadnego problemu z płaceniem w PESO dominikańskim. Płacąc za w EURO za wycieczki przelicznik będzie mniej korzystny z powodu kursu w kantorach, które tę walutę przeliczają mniej korzystnie.

Wróć do artykułów
Tropical Sun Tours
,
Artykuł Tropical Sun Tours
+
-

+
-

* pola obowiązkowe

Kod bezpieczeństwa Odśwież
Nurkowanie z Tropical Sun