Tropical Sun Tours

Podróże jakich oczekujesz

Artykuły Jamajka

Jamajka - wakacje w rytmie Reggae

Jamajka to miejsce, gdzie mieszkańcy są szczęśliwi i uśmiechnięci, gdzie czas płynie wolniej, a w powietrzu unoszą się dźwięki muzyki Reggae i opary marihuany. Ta mała wyspa przyciąga turystów z całego świata.

Jamajka to wyspa - państwo znajdująca się na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. 28 razy mniejszą od Polski wyspę zamieszkuje ponad 2,7 mln ludności różnego pochodzenia: afrykańskiego, arabskiego, indiańskiego, europejskiego. Wiele kultur zebranych w jeden naród, dało początek narodowemu mottu: „Z wielu narodów - jeden”. Dzięki temu, że Jamajka leży w strefie klimatu podrównikowego, pory roku przenikają się bez znacznej różnicy temperatur. Średnia temperatura powietrza wynosi tu 27°C. Deszcze najczęściej występują od maja do czerwca i od września do października.

Jamajka - wakacje w rytmie Reggae, bogactwo przyrody

Jamajka - wakacje w rytmie Reggae, bogactwo przyrody

Co warto zwiedzić na Jamajce?

Jamajka to państwo, które istnieje stosunkowo od niedawna, dlatego nie znajdziemy tu wiele zabytków. To, co warto zwiedzić na Jamajce to Port Royal, czyli dawna stolica Jamajki. W XVII wieku Port Royal był jednym z głównych portów na Karaibach. Miał złą sławę, ponieważ stał się główną siedzibą piratów. Historia miasta skończyła się z dniem 7 czerwca 1692 roku, kiedy to w wyniku tsunami miasto osunęło się do Morza Karaibskiego. Na pewno nie wolno przegapić Rose Hall Great House, rezydencji znajdującej się w Montego Bay. To rezydencja w stylu jamajsko-gruzińskim z kamienną podstawą i otynkowaną górną kondygnacją, wzniesiona wysoko na wzgórzu, z panoramicznym widokiem na wybrzeże. Dodatkowo miejsce to jest owiane tajemnicą.

Według legendy posiadłość nawiedzana jest przez tu "białą wiedźmę" zwaną "Annie Palmer”, która zamordowała trzech mężów. W zachodniej części Jamajki ciągnie się pasmo gór, które nazywane są Górami Błękitnymi. To stąd pochodzi zielona kawa Jamaican Blue Mountain Coffee, którą importuje się głównie do Japonii. Bez wątpienia na Jamajce znajdziemy bardzo ciekawe atrakcje przyrodnicze np. wodospady na rzece Dunn „Dunn`s River Falls” czy „Błyszcząca zatoka”.

Muzyka Reggae i nurkowanie

Jamajka nie istniałaby bez muzyki Reggae, która rozbrzmiewa na każdym kroku w tym państwie. Za ojca tej muzyki uważa się Boba Marleya. Muzyk zmarł w 1981 roku w wieku 36 lat. Zostawił po sobie takie utwory jak „Get Up” czy „One Love”. Utwory reggae poruszają wiele tematyk, m.in. związanych z legalizacją marihuany, ale traktują też o miłości i relacjach damsko-męskich.

W miejscowości Kingston możemy zwiedzić muzeum Boba Marleya bardzo chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Jamajka to także raj dla amatorów nurkowania. Przy północnym i zachodnim wybrzeżu wyspy znajdziemy najwięcej miejsc idealnych do podziwiania podwodnego świata. Na zachodnim wybrzeżu leży kurort Negril. Wyjątkowa plaża w Negril „7 miles beach” i wyjątkowo piękna rafa koralowa w tym rejonie stanowią idealne połączenie dla pasjonatów tej formy wypoczynku.

Chociaż sezon nurkowy na Jamajce trwa cały rok, to najlepszym czasem na uprawianie tego rodzaju sportu jest okres od czerwca do września. Woda jest wówczas spokojna i niezmącona, co pozwala na bardzo dobrą widoczność.

Co warto przywieźć z Jamajki?

Jamajka ma podobno najlepszą kawę na świecie Blue Mountain. Jest ona wyrazista w smaku i ma bardzo intensywny zapach. Warto ją kupić dla siebie lub rodziny. Dla wszystkich którzy mieli na miejscu okazje spróbowania najbardziej popularnej na świecie jamajskiej potrawy- kurczaka „Jerk chiken”, polecamy zabrać do Polski aromatyczne przyprawy dzięki którym w częściowo będziemy mogli odtworzyć to wyjątkowe danie w domu.

Na bazarach kupimy przepiękne kosze wiklinowe i wyroby z drewna np. maski. Na stoiskach bazarowych znajdziemy wiele różnych pamiątek, breloczki czy magnesy z podobizną Boba Marleya i innych charakterystycznych dla Jamajki przedmiotów czy miejsc.

Wróć do artykułów
Tropical Sun Tours
,
Artykuł Tropical Sun Tours
+
-

+
-

* pola obowiązkowe

Kod bezpieczeństwa Odśwież
Nurkowanie z Tropical Sun