Tropical Sun Tours

Podróże jakich oczekujesz

Artykuły Kuba

Viñales - Kuba. Przyroda na wyciągnięcie ręki

Vinales - Kuba, piękne wapienne wzgórza, plantacje tytoniu i jaskinie dostępne dla turystów. Okolice Vińales to jeden z najpiękniejszych krajobrazów na Kubie. Nic dziwnego, że wielu turystów zmierza właśnie w tym kierunku.

Główną atrakcją Vińales jest kościół, położony w centrum miejscowości. W pobliżu znajduje się także Galeria Sztuki i Museo Municipal. W miasteczku znajdziemy bary, restauracje i wiele kwater do wynajęcia dla turystów. Samo miasteczko jest na tyle małe, że można je obejść w jeden dzień. W samym miasteczku nie ma zbyt wiele do zwiedzania, to co warte uwagi znajduje się poza nim. Co zatem warto zwiedzić w okolicach Vińales?

Viñales - Kuba. Przyroda na wyciągnięcie ręki, kościół, ulica miasta Vinales, Tropical Sun

Viñales - Kuba. Przyroda na wyciągnięcie ręki, pola tytoniu, Tropical Sun

Jaskinie, największy na świecie mural i produkcja cygar

Valle de Vińales to dolina położona w górach Sierra de los Órganos, w prowincji Pinar del Río w zachodniej części Kuby. Dolina stanowi część parku narodowego, a w roku 1999, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dolina słynie z pięknego krajobrazu, który został ukształtowany przez naturę w ciągu tysięcy lat. Rejon pokrywają czerwone żyzne gleby, na których uprawiany jest najlepszej jakości tytoń, ponad uprawami wznoszą się góry, skaliste wzniesienia, kotliny i tereny zielone uformowane w różne kształty. To właśnie to miejsce przyciąga turystów. Park ma ogromną powierzchnię, dlatego zwiedza się go konno. Park Vińales zazwyczaj zwiedza się w zorganizowanych grupach ale indywidualni turyści z pewnością znajdą lokalnego przewodnika, który za drobną opłatą pokaże nam najpiękniejsze miejsca.

Viñales - Kuba. Przyroda na wyciągnięcie ręki, zbieranie liści tytoniu. Tropical Sun

Viñales - Kuba. Przyroda na wyciągnięcie ręki, Pinar del Rio. Tropical Sun

W dolinie znajdziemy ciekawe jaskinie m.in. Cuevas del Indio, którą częściowo zwiedza się z łodzi motorowej. Dla turystów udostępniona jest także jaskinia Gran Caverna de Santo Tomas, którą ze względu na skomplikowany system korytarzy, można zwiedzać wyłącznie w towarzystwie przewodnika. Jedną z atrakcji regionu jest Mural de la Prehistoria. Mural został zaprojektowany prawdopodobnie w 1959 roku przez malarza Leovigildo Gonzalez Morillo. Leovigildo studiował pracę Diego Rivery, był naukowcem, a także reżyserem kartografii w Kubańskiej Akademii Nauki. Mural de la Prehistoria to jeden z największych na świecie murali na wolnym powietrzu o wysokości 120 metrów i szerokości 160 metrów. Ukończono go z pomocą około 20 mieszkańców, którzy wykazali się wielkim zaangażowaniem w wykonanie projektu.

Mural de la PrehistoriaViñales - Kuba. Przyroda na wyciągnięcie ręki, Mural de la Prehistoria. Tropical Sun

Zwisali z lin spadochronowych, aby go pomalować za pomocą pędzli. Dzieło powstawało przez cztery lata. Stylizowane ilustracje ślimaków, dinozaurów, stworzeń morskich i ludzi symbolizują teorię ewolucji. Dzieło budzi różne uczucia wśród turystów. Jednych oburza, innych zachwyca. Niektórzy mówią, że wygląda jak bazgroły dzieci, inni, że to część historii tego miejsca. By wydać osąd, trzeba zobaczyć go na własne oczy.

Okolice Vińales słyną też z upraw różnej odmiany tytoniu. Tytoń uprawia się tutaj naturalnymi metodami, bez użycia maszyn. Pług ciągnięty przez byka to widok bardzo częsty. Będąc w Vinales, koniecznie trzeba odwiedzić jedną z tradycyjnych plantacji, by dowiedzieć się, jak wygląda cały proces produkcji cygar i przy okazji spróbować jak smakuje świeżo skręcone cygaro. Jeśli wybieramy się na Kubę, warto ująć okolice Vińales w swoim planie wycieczki, by stanąć twarzą w twarz z Kubańską przyrodą i tym, co ma nam do zaoferowania.

Jeśli wybierasz się na Kubę pamiętaj, że potrzebujesz przed wyjazdem zakupić wizę turystyczną na Kubę: kuba-wiza.pl

Wróć do artykułów
Tropical Sun Tours
,
Artykuł Tropical Sun Tours
+
-

+
-

* pola obowiązkowe

Kod bezpieczeństwa Odśwież
Nurkowanie z Tropical Sun