Tropical Sun Tours

Podróże jakich oczekujesz

Artykuły Meksyk

Zwiedzanie ruin Chichen Itza - jednego z nowych cudów świata

7 lipca 2007 roku w Lizbonie ogłoszono listę siedmiu nowych cudów świata. Sam projekt ich wyboru realizowany był od końca lat 90. i zakładał wyróżnienie najbardziej niezwykłych budowli, które zostały wzniesione przed rokiem 2000. Ostatecznie w zestawieniu znalazły się takie dzieła architektury jak Tadż Mahal, Koloseum, Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro czy… ruiny Chichen Itza. O tych ostatnich niestety mówi się najrzadziej – pora to zmienić!

Chichen Itza to leżące na półwyspie Jukatan w Meksyku miasto Majów. Jego założenie przypada na IV–VI wiek, choć okres największego rozkwitu przeżywało na przestrzeni stuleci X i XI. Kolejne wieki nie były dla miasta zbyt łaskawe, a tuż przed przybyciem konkwistadorów zostało porzucone i oddane w ręce natury. Dopiero pod koniec XIX stulecia amerykański archeolog Edward Herbert Thompson natrafił na ślady porośniętych puszczą ruin. Dziś okazałe budowle rokrocznie są odwiedzane przez tysiące turystów z całego świata, chcących doświadczyć potęgi pradawnej cywilizacji.

Meksyk - Chichen Itza

Meksyk - Chichen Itza - piramida schodkowa

Wycieczka do Chichen Itza – świątynia Kukulkana

Najbardziej charakterystycznym dla miasta Chichen Itza obiektem jest świątynia boga Kukulkana. Ma ona postać piramidy, choć zgoła innej niż te znane nam z Egiptu. Ścięty wierzchołek, dziewięć wyraźnie zaznaczonych kondygnacji i szerokie schody pośrodku to unikatowe elementy budowli Majów. Świątynia Kukulkana jest wyjątkowa z jeszcze jednego powodu: w dniach równonocy wiosennej i jesiennej zachodzące słońce pada na zbocze piramidy w taki sposób, że daje się wówczas dostrzec kształt, który przypomina spełzającego ze szczytu węża. Widok ten wprawia w osłupienie i pomaga uświadomić sobie, jak genialną i pomysłową cywilizację tworzyli Majowie.

Głowa węża ze świątyni Kukulkana

El Caracol

Inne zabytki Chichen Itza

Wybierając się na wycieczkę po Ckichen Itza, nie można zapomnieć o wielu innych atrakcjach, jakie oferuje to naprawdę rozległe miasto. Na jego terenie znajdują się również: Pałac Tysiąca Kolumn, Świątynia Jaguarów, Grobowiec Kapłana Osario, obserwatorium astronomiczne El Caracol oraz naturalna studnia krasowa, tzw. cenote.  To właśnie od niej wzięła się pełna nazwa tego miejsca – w języku Majów „Chichén Itza” oznacza „ujście studni Itza”.

Do zaginionego miasta Majów możecie wybrać się, korzystając z programu Tropical Sun Tours stworzonego specjalnie dla polskich turystów spędzających wczasy w Meksyku. Oferujemy również inne wycieczki po półwyspie Jukatan. Atrakcyjnych miejsc do odwiedzenia w tym regionie nie brakuje, a my znamy je wszystkie!

Wróć do artykułów
Tropical Sun Tours
,
Artykuł Tropical Sun Tours
+
-

+
-

* pola obowiązkowe

Kod bezpieczeństwa Odśwież
Nurkowanie z Tropical Sun