Tropical Sun Tours

Podróże jakich oczekujesz

Dominikana - geografia

Dominikana - geografia

Dominikana, geografia, plaża, Tropical Sun
Dominikana, geografia, rzeka Chavon, Tropical Sun
Dominikana, geografia, Samana, Tropical Sun
Najwyższa jakość

Dominikana - witamy serdecznie.

Republika Dominikana

Położona jest na wyspie Hispaniola zwaną również Haiti. Jest to jedna z najładniejszych wysp archipelagu Wielkich Antyli, od północy otoczona wodami Atlantyku, a od południa Morzem Karaibskim. Wyspa podzielona jest pomiędzy dwa państwa - wschód to Dominikana (Republika Dominikany), a zachód to Haiti (Republika Haiti). Odkrywca Dominikany, Krzysztof Kolumb określił wyspę jako raj na ziemi... i miał rację.
Plaża w regionie Punta Cana należy do dziesięciu najpiękniejszych plaż świata. Kilkudziesięciokilometrowa, bajecznie piękna, śnieżnobiała, piaszczysta plaża z przepięknymi gajami palmowymi i turkusową wodą nie mogła zostać niezauważona.

Geografia

  • Najwyższy punkt: (Pico Duarte) 3175 m n.p.m.
  • Najniższy punkt: słone jezioro (Enriquillo) 44 m p.p.m.
  • Stolica: Santo Domingo
  • Powierzchnia: 48 730 km2

Część centralna wyspy jest górzysta i porośnięta tropikalnymi lasami, doskonała do pieszych wycieczek i wspinaczki górskiej. Na wybrzeżu karaibskim i atlantyckim znajdziemy doskonale warunki do uprawiania wodnych sportów i wylegiwania się na białej, piaszczystej i cieplej plaży. Zadowoleni będą również wielbiciele nurkowania, wysoka temperatura wód Morza Karaibskiego sprawia, że bujnie rozwija się tu fauna i flora. Zachęcamy do nurkowania i snurkowania, a także wędkowania na otwartym morzu.

Dominikana, Informacje, geografia, lot balonem, Tropical Sun

Klimat

Na wyspie dominuje klimat zwrotnikowy, gorący, teoretycznie z dwiema porami deszczowymi: od maja do sierpnia i od listopada do grudnia, ale opady trwają od pół godziny do godziny dziennie. W praktyce różnice są dla wielu niezauważalne, bo w porze tzw. suchej opady często są identyczne.
Średnia liczba godzin słonecznych w ciągu dnia to 7 do 8. Wiatry znad morza łagodzą gorący i wilgotny klimat wybrzeża. Od maja temperatura wzrasta i utrzymuje się do końca września. Temperatura w tym okresie nie odbiega znacznie od tych w innych miesiącach (30-33°C), ale duża wilgotność sprawia, że odczuwamy ją jako nieco wyższą.
Miesiące grudzień do końca kwietnia, to pora sucha, co nie oznacza, że nie mogą czasami padać krótkie deszcze. Temperatura w tym okresie obniża się nieznacznie (30-27°C), a wieczorami i nocą może spaść nawet do 20°.
Pogoda Dominikana - więcej informacji znaleźć można pod tym linkiem - DOMINIKANA POGODA

Ludność

Ludność (ogółem) w 2012 r. - ponad 10 milionów. Dominikanę zamieszkują hiszpańskojęzyczni Kreole, potomkowie dawnych kolonizatorów zmieszani z potomkami czarnych niewolników, którzy byli sprowadzani do prac w latyfundiach ziemskich. Dominikańczycy są niezwykle przyjaźni i mili, zawsze chętnie pomogą zagubionemu turyście. Aby poznać ich temperament i styl życia, najlepiej wybrać się do regionalnego Colmado (bar ze sklepem) lub na bazar.

Dominikana, informacje, geografia, historia, Tropical Sun

Dominikana, informacje, geografia, historia, Tropical Sun

Język

Urzędowym językiem jest hiszpański. W większych ośrodkach turystycznych możemy porozumieć się w języku angielskim, rzadziej w niemieckim. Potoczny język Dominikańczyka to latino-hiszpański, różniący się trochę od czystego hiszpańskiego.

Religia

Zdecydowana większość tutejszej ludności wyznaje katolicyzm. Podróżując po wyspie, na pierwszy rzut oka nie zauważymy dużej ilości kościołów w porównaniu z Polską czy krajami europejskimi. Wiara nie jest okazywana w sposób, który można zaobserwować w innych katolickich krajach, choć trzykrotna wizyta Papieża przyciągała ogromne rzesze wiernych. Dominikańska Częstochowa - Bazylika w Higuey - to miejsce dwukrotnej wizyty Papieża i pielgrzymek wszystkich dominikańskich katolików, których szacuje się na 95%. Pozostałe 5% to anaizm i voodoo wyznawane raczej w większości przez haitańskich uchodżców.

Położenie geograficzne

Dominikana (Republika Dominikany) - to kraj położony we wschodniej części wyspy Hispaniola, który graniczy z Republiką Haiti oraz poprzez cieśninę Mona z Puerto Rico. Dominikana to przeważnie góry, które zajmują wysokie łańcuchy Kordylierów Środkowych wraz z najwyższym szczytem Pico Duarte 3175 m.n.p.m. Od północy po południowy wschód rozciągają się niższe pasma, między którymi leżą żyzne doliny Cibao, San Juan, zaś wzdłuż wybrzeży Morza Karaibskiego, rozpościera się rozległa nizina Seibo. Dominikana posiada także dobrze rozwiniętą sieć rzeczną z głównymi rzekami Yaque Del Norte Yaque Del Sur i Yuna. Wilgotne stoki górskie Dominikany porastają bujne lasy równikowe, zaś w obszarach uboższych w opady występują suche formacje leśne, a nawet sawanny. Na znacznych przestrzeniach roślinność naturalna ustąpiła uprawom tropikalnych roślin i owoców.


Strefa czasowa

Czas lokalny w Dominikanie wyznaczony jest w oparciu o czas UTC -4 godziny. Oznacza to, że podczas naszej zimy różnica między czasem w Polsce a w Dominikanie wynosi -5 godzin, a w lecie -6 godzin. Zobacz aktualną godzinę.

Historia

Dominikana zamieszkana była niegdyś przez rodowitych Indian Arawaków, aż do momentu wytępienia ich i zastąpienia niewolnikami z Afryki. W 1492 roku odkryta przez Krzysztofa Kolumba przeszła w posiadanie Hiszpanii, uzyskując nazwę Isla Espanola, zaś po objęciu władzy i założeniu pierwszego miasta Santo Domingo w 1496 roku, wyspa ta przybrała również jego nazwę. To właśnie w Santo Domingo powstało w 1521 roku pierwsze biskupstwo w Ameryce, a około 1538 działał już pierwszy uniwersytet. W roku 1697 na mocy pokoju w Rijswijk i w 1795 pokoju w Bazylei, Hiszpania odstąpiła część wyspy Francji, zaś rewolucja francuska, mająca swoje dalekie odbicie również w jej koloniach, przyczyniła się do buntu społeczności lokalnej i zniesienia niewolnictwa na tych terenach. Pierwsze lata XIX wieku, przynosiły liczne rewolucje i zmiany panowania na wyspie, począwszy od Francuzów, poprzez Haitańczyków, ponownie Hiszpanów (tym razem z udziałem Brytyjczyków), aż ostatecznie w 1821 roku utworzona została na terenach Dominikany, Republika Haiti. Ze względu na różnice kulturowe, języki, jak i kwestie gospodarcze, unia Dominikany z Haiti nie przetrwała zbyt długo i w 1844 powstała niezależna Republika Dominikany.
Od 1861 roku Dominikana stała się areną walk o wpływy i władzę głównie przez USA, które umacniały tu swoje interesy ekonomiczne i gospodarcze. Okres ciągłego niepokoju i anarchii wewnętrznej doprowadził do ustanowienia w latach 1916-1924 amerykańskiej okupacji. W 1930 roku władzę zdobył generał Rafael Trujillo Molina, który rządził jako dyktator przez następne 30 lat. W 1965 roku Amerykanie interweniowali ponownie w obawie przed komunistycznym przewrotem. Od tego też czasu Dominikana jest krajem demokratycznym, którego prezydenta wybiera się w wyborach powszechnych.

Dominikana, informacje, geografia, historia, Tropical Sun

Dominikana, informacje, geografia, historia, Tropical Sun

Największe miasta

Santo Domingo - Santo Domingo de Guzmán (w latach 1936-1961 Ciudad Trujillo na cześć prezydenta Rafaela Trujillo) – stolica Dominikany. Liczy ponad 2,5 mln mieszkańców w samym mieście i około 4 mln w całej aglomeracji, i jest największą metropolią kraju. Santo Domingo i podobnej wielkości Hawana, stolica Kuby, są największymi miastami na Karaibach. Santo Domingo jest też siedzibą arcybiskupstwa.
Santiago de los Caballeros - Santiago jest drugim co do wielkości miastem Dominikany oraz trzecim na wyspie Hispaniola. Populacja Santiago liczy ponad 800 000 mieszkańców. Kraj podzielony jest na 10 regionów, a te z kolei na 31 prowincji.

Komunikacja

Dominikana posiada pięć dużych autostrad, łączących największe miasta kraju. Niedawno otwarto nową płatną drogę pomiędzy Santo Domingo i półwyspem Samana. Obecnie buduje się autostradę łączącą Punta Cana z innymi częściami kraju. Dzięki tej autostradzie (Autopista del Coral) stolica Dominikany, Santo Domingo, będzie oddalona jedynie o dwie godziny jazdy samochodem, zamiast obecnych czterech.

Tropical Sun Tours
,
+
-

+
-

* pola obowiązkowe

Kod bezpieczeństwa Odśwież
Nurkowanie z Tropical Sun