Tropical Sun Tours

Podróże jakich oczekujesz

Artykuły Dominikana

Dominikana - huragany i bezpieczeństwo

Dominikana i huragany - czy to bezpieczne i kiedy jechać do tego rajskiego zakątka świata?

PRZEDE WSZYSTKIM CHCIELIBYŚMY POWIEDZIEĆ, ŻE DOMINIKANA PO KĄTEM HURAGANÓW I NARAŻENIA ŻYCIA CZY ZDROWIA, JEST ZUPEŁNIE BEZPIECZNA. HOTELE, TOUROPERATORZY I WŁADZE DOMINIKANY ZAWSZE DOPILNUJĄ, ABY TURYŚCI NIE ZNAJDOWALI SIĘ W STREFIE EWENTUALNEGO ZAGROŻENIA. NIEZALEŻNIE OD TEGO W JAKIM MIESIĄCU WYBIERZEMY SIĘ DO DOMINIKANY NIE MUSIMY MARTWIĆ SIĘ O TO CZY NASZE BEZPIECZEŃSTWO JEST ZAGROŻONE.

Nasze wieloletnie doświadczenie w Punta Cana nauczyło nas zasad dotyczących huraganów. Warto więc przeczytać o huraganach na Dominikanie, aby to zrozumieć.

Dominikana - huragany i bezpieczeństwo

Dominikana - huragany i bezpieczeństwo

Wiele osób, zastanawiając się nad wyjazdem do Dominikany zadaje sobie pytanie czy wyprawa na wymarzone wakacje wiąże się z ryzykiem zmierzenia się z huraganem. Republika Dominikany znajduje się w strefie oddziaływania huraganów, ale aby właściwie rozpoznać ryzyko ich wystąpienia należy zagłębić się troszeczkę w temat zagrożeń jakie powodują huragany. W obecnych czasach, gdy technologia pomaga meteorologom coraz lepiej rozpoznawać różne zjawiska atmosferyczne możemy się spodziewać, że ryzyko związane z niebezpieczeństwem bezpośredniego przebywania w centrum huraganu spadło do minimum. Nie znaczy to że zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć czy w danym sezonie przez Dominikanę przejdzie huragan o dużej sile. Sezon huraganowy na Karaibach i na południowo wschodnim Atlantyku określa się różnie. Statystycznie najczęściej silniejsze zjawiska możemy obserwować od lipca do września, jednak zdarzało się, że huragany pojawiały się na Atlantyku także zimą.

Należy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze nasz ulubiony region PUNTA CANA albo ma wiele szczęścia, albo korzystne położenie, gdyż silne huragany, patrząc na statystykę z ostatnich 20 lat omijają ten punkt to z góry to z dołu. Burze, które znalazły się w sercu Punta Cana nie były oznaczone jako huragan. Skala Saffira-Simpsona określa ich siłę, jeszcze zanim sztormy staną się huraganami. Inna skala określa ich siłę. Najsłabszy to depresja subtropikalna, potem subtropikalny sztorm, następnie depresja tropikalna i tropikalny sztorm. Kiedy ten ostatni zwiększy swoją siłę może stać się huraganem 1 kategorii, który może mieć siłę wiatru od 119-153km/h, oczywiście potem kategoria 2, 3, 4, 5.

W ciągu ostatnich 20 lat duże huragany jedynie się zbliżały, jednak omijały zwykle region Punta Cana. Bezpośrednio oddziaływały jedynie depresje i sztormy. Bezpośrednią styczność z huraganami miały rejony oddalone od Punta Cana o kilkaset kilometrów. Można by wysnuć wniosek, że jest to dobrze położone miejsce, w którym bezpośrednie oddziaływanie dużego huraganu może wystąpić niezmiernie rzadko. Polacy podczas pobytu w Punta Cana, często porównują zdecydowanie bardziej nagłe i nieprzewidywalne zjawiska atmosferyczne w Polsce jako bardziej niebezpieczne niż huragan.
W obecnych czasach należy się z tym zgodzić - przewidywane ścieżki przejścia huraganów i sztormów tropikalnych są widoczne na wiele dni przed ich wystąpieniem w Dominikanie. Informacje o ewentualnej możliwości wystąpienia tak silnych zjawisk atmosferycznych można na bieżąco śledzić na amerykańskiej stronie NATIONAL HURRICANE CENTER. Jeśli pojawi się jakiekolwiek zagrożenie pozostaje wciąż dużo czasu, aby się przygotować, a nawet wyjechać. Przy odrobinie rozsądku nie ma możliwości, aby huragan zaskoczył kogokolwiek. Uspakajającym jest także fakt, że hotele w Punta Cana są przygotowane na najgorszy wariant. Choć dachy budynków mieszkalnych w resortach pokryte liśćmi palmowymi sprawiają wrażenie mało stabilnych, najczęściej pod spodem są stropy lane z betonu, a karaibski klimat liści palmowych (tzw. cany) jest tylko elementem dekoracyjnym. Ściany są najczęściej zbrojone i zalewane betonem wypełniając jedynie cegłami puste przestrzenie między słupami.

Dominikana - huragany i bezpieczeństwo

Dominikana - huragany i bezpieczeństwo

W roku 2017 w okolicach Dominikany przechodziły 2 huragany 5 kategorii. Huragan IRMA - jeden z największych w historii pomiarów zbliżył się do PUNTA CANA na odległość około 150 km. Wywołało to jedynie większe fale, mocno zachmurzone niebo z deszczem i 3 dniowe niezadowolenie turystów z powodu braku słońca. Drugi - huragan MARIA, choć słabszy był znacznie bliżej - w odległości 100 km . W Bavaro - sercu turystycznego kurortu wiało ponad 150 km/h i tu po raz pierwszy od wielu lat odczuwalne były jego skutki. Jednak nikt nie zginął ani nie został ranny. Po zdarzeniu można było zaobserwować połamane drzewa, pozrzucane dachówki, podmyte plaże. Odwołane było wiele wycieczek fakultatywnych ze względu na zbyt wysokie fale i deszcz. Hotele jednak przeważnie nie przerwały ani dostaw prądu, ani Internetu, ani nawet telewizji. Przez 18 godzin było nieczynne lotnisko w Punta Cana. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć: Przewidywalność zakresu oddziaływania huraganu pozwala określić stopień zagrożenia, więc brak decyzji o ewentualnej ewakuacji w kierunku południowym oznaczała to, że nie było bezpośredniego narażenia życia. Dominikana to państwo którego obszar jest na tyle duży, że zawsze znajdzie się bezpieczne miejsce, do którego ewentualnie moglibyśmy się udać. Niektóre hotele z północnego wybrzeża - Puerto Plata czy Samany na wszelki wypadek przeniosły swoich klientów do Punta Cana.

Dominikana huraganyDominikana - huragany i bezpieczeństwo

PODUMOWUJĄC, NIE MARTWMY SIĘ TYM CZY PODCZAS NASZEGO POBYTU NADEJDZIE HURAGAN. W MOMENCIE ZAKUPU, NA WIELE DNI PRZED WYLOTEM NIE JESTEŚMY W STANIE TEGO PRZEWIDZIEĆ. PRAWDOPODOBIEŃSTWO, ŻE TRAFI AKURAT NA NAS JEST BARDZO MAŁE, GDYŻ WYSTĘPOWANIE HURAGANÓW, SZCZEGÓLNIE W REJONIE PUNTA CANA, O SILE NAM ZAGRAŻAJĄCEJ TO 1 RAZ NA KILKADZIESIĄT LAT, A NAWET WTEDY, GDY BĘDZIEMY MIELI ZUPEŁNEGO PECHA ZOSTANIMY PRZENIESIENI DO INNEGO REGIONU.

Rada: wybierając termin wyjazdu na Dominikanę nie kierujmy się huraganami. Ceny w okresach, kiedy te zjawiska nie występują prawie wcale są zwykle 2-3 razy droższe, gdyż w tym samym momencie mroźne dni skłaniają mieszkańców Europy i Ameryki Północnej do wygrzania się na rajskich plażach Dominikany, tym samym wielokrotnie zwiększając popyt.

Wróć do artykułów
Tropical Sun Tours
,
Artykuł Tropical Sun Tours
+
-

+
-

* pola obowiązkowe

Kod bezpieczeństwa Odśwież
Nurkowanie z Tropical Sun