Tropical Sun Tours

Podróże jakich oczekujesz

Artykuły Jamajka

Ciekawe fakty o Jamajce!

Bajeczna Jamajka skrywa wiele tajemnic. Przedstawiamy kilka zaskakujących faktów, które pozwolą wam spojrzeć na ten kraj z innej niż dotąd perspektywy!

Brytyjskie naleciałości

Jamajka odzyskała niepodległość w 1962 roku, do dziś jednak pozostaje monarchią konstytucyjną, a głową państwa jest brytyjska królowa Elżbieta II. Reprezentuje ją gubernator generalny oraz dwuizbowy parlament. Stolicą Jamajki jest Kingston – miasto założone przez Anglików.

Ciekawe fakty o Jamajce! Brytyjskie naleciałości, z dżungli na logowisko, nie tylko Bob Marley, królestwo rumu, świat egzotycznych rozmaitości, James Bond, Tropical Sun Tours

Ciekawe fakty o Jamajce! Brytyjskie naleciałości, z dżungli na logowisko, nie tylko Bob Marley, królestwo rumu, świat egzotycznych rozmaitości, James Bond, Tropical Sun Tours

Z dżungli na lodowisko

Tropikalny kraj na zimowych mistrzostwach olimpijskich? Brzmi jak dowcip, ale to możliwe! Jamajka ma swój zespół bobslejowy (bobsleje to dyscyplina sportowa polegająca na zjeździe na saniach po lodowym torze). Jest jednocześnie pierwszym tropikalnym państwem, które wzięło udział w zimowych zawodach. Mało tego – na mistrzostwach świata w 2000 roku w Monako jamajskim bobslejowcom udało się nawet zdobyć złoty medal!

Nie tylko Bob Marley

Słyszysz: Jamajka, myślisz: Bob Marley, jednak wśród znanych Jamajczyków warto wymienić również Seana Paula, którego w ostatnich latach słyszymy mniej więcej w co czwartej radiowej piosence. Wychodząc poza świat muzyki, nie sposób nie wspomnieć o najszybszym człowieku na świecie, za jakiego powszechnie uważa się Usaina Bolta, który również pochodzi z Jamajki.

Królestwo rumu

Według szacunków Jamajka może pochwalić się największą liczbą barów rumowych przypadających na kilometr kwadratowy na świecie. Statystycznie turyści są tam bardziej narażeni na zatrucie się rumem niż na wypadek na wodzie. Kraj ten był również pierwszym eksporterem rumu przed erą piratów, a sam trunek jest stosowany w różnych obszarach jamajskiego życia, np. w kuchni czy nawet do celów pierwszej pomocy. Ratowanie życia rumem? Oj tak, Jamajczycy wiedzą, co dobre.

Świat egzotycznych rozmaitości

Jamajka to raj nie tylko dla wczasowiczów, lecz także dla fotografów. Na tamtejszych wyspach żyje ponad 100 legwanów oraz całe mnóstwo jaszczurek i królików jamajskich. Z kolei wokół wysp nie brakuje przepięknych raf koralowych, bogatych w egzotyczną florę i faunę.

James Bond też pochodzi z Jamajki

Ian Fleming swego czasu pracował w wydziale wywiadu brytyjskiej marynarki wojennej, gdzie był odpowiedzialny m.in. za tajną operację o kryptonimie „Goldeneye”. To właśnie ona zainspirowała go do napisania serii powieści o Jamesie Bondzie. Jakiś czas później autor kupił kawałek ziemi na Jamajce i ochrzcił go tą samą nazwą. W tym miejscu została również ukończona pierwsza książka z cyklu, czyli Casino Royale, zaś w trzech innych pojawiają się jamajskie motywy i scenerie, w których miał przyjemność przebywać Fleming. Co jeszcze ciekawsze, znany na całym świecie agent Jej Królewskiej Mości swoje imię otrzymał po amerykańskim ornitologu, Jamesie Bondzie, który często bywał na Jamajce, badając karaibskie ptactwo. 
Ian Fleming uwielbiał wypoczywać na Jamajce. A czy Wy już próbowaliście tego kierunku na wakacje? Zapraszamy do przejrzenia atrakcyjnych ofert all inclusive Jamajka!

Grand Bahia Principe Jamaica, Tropical Sun Tours

Grand Bahia Principe Jamaica, Tropical Sun Tours

Wróć do artykułów
Tropical Sun Tours
,
Artykuł Tropical Sun Tours
+
-

+
-

* pola obowiązkowe

Kod bezpieczeństwa Odśwież
Nurkowanie z Tropical Sun