Tropical Sun Tours

Podróże jakich oczekujesz

Artykuły Meksyk

Dziedzictwo Majów – wycieczka po Uxmal

Trudno nie zgodzić się z tezą, że Majowie to jedna z najbardziej intrygujących cywilizacji w historii. Do dziś wiele szczegółów na jej temat owianych jest tajemnicą, a archeologowie wciąż prowadzą prace na zgliszczach majańskich miast. Jednocześnie nie spada zainteresowanie kulturą i architekturą Majów ze strony turystów z całego świata, którzy z fascynacją odwiedzają miejsca takie jak Uxmal na Jukatanie.

Miasto Uxmal leży w zachodniej części Półwyspu Jukatan i zostało zamieszkane prawdopodobnie w okolicach VII wieku naszej ery, zaś jego opuszczenie najczęściej datuje się na wiek X. Co ciekawe, nazwa miasta oznacza „trzy razy” i nie jest przypadkowa. Jak dowodzą badania, na przestrzeni około czterech wieków istnienia Uxmal było kilkakrotnie rozbudowywane. Praktykę tę uznaje się za dość popularną wśród dawnych cywilizacji Ameryki.

Uxmal – wycieczka po mieście Majów

Odkrycie miasta Uxmal miało miejsce dopiero podczas trwania wykopalisk archeologicznych w XIX wieku. To właśnie wtedy badacze natrafili na bardzo specyficzną jak na majańskie standardy piramidę. Wysoka na 38 metrów Piramide del Adivino (czyli Piramida Czarownika lub Piramida Maga) w odróżnieniu od innych budowli tego typu w Ameryce posiada owalną podstawę. Jej nietypowy, nieregularny kształt wynika natomiast z faktu, że tak jak całe miasto, tak i ona była rozbudowywana kilkakrotnie, zgodnie z wizjami różnych architektów.

Zwiedzanie Uxmal warto rozpocząć właśnie od Piramide del Adivino, by następnie przejść do innych atrakcji, takich jak na przykład Dom Mniszek. W 74 komnatach, z których składa się budowla, prawdopodobnie mieszkały kapłanki, choć niektórzy archeologowie przypuszczają, że dom mógł być po prostu częścią kompleksu pałacowego lub szkołą królewską. Niezależnie od tego, jaka była prawdziwa funkcja Domu Mniszek, budynek obfituje w liczne zdobienia, w tym maski boga deszczu Chaaca i podobizny innych czczonych przez Majów bóstw.

Zwiedzanie miasta Majów z przewodnikiem

Dla turystów spędzających urlop w Meksyku, szczególnie na Jukatanie, przygotowaliśmy program wycieczki, w ramach którego możecie odwiedzić miasto Uxmal w kameralnej grupie prowadzonej przez polskiego przewodnika. To dobra okazja, by poznać historyczną stronę Meksyku, podążając śladami niezwykłej cywilizacji Majów. W planie dnia jest również Merida – kolonialna stolica Jukatanu, a w niej jeszcze więcej fascynujących miejsc do odwiedzenia!

Wróć do artykułów
Tropical Sun Tours
,
Artykuł Tropical Sun Tours
+
-

+
-

* pola obowiązkowe

Kod bezpieczeństwa Odśwież
Nurkowanie z Tropical Sun