Podróże jakich oczekujesz
El Crocodrilo lub El Caiman – tak nazywana jest Kuba. Dlaczego? Po hiszpańsku oznacza to ‘aligator’, ponieważ tak właśnie wygląda wyspa z lotu ptaka. Jakie tajemnice skrywa to miejsce mojito i rumem płynące? Zebraliśmy najlepsze ciekawostki, które mogą Cię zaskoczyć!
Wyjątkowość Kuby polega na tym, ze sprawia wrażenie, jakby zatrzymała się w czasie. Fani starych samochodów mogą poczuć się tam jak w raju, gdyż jedyne auta, jakie Kubańczycy mogą legalnie posiadać, to te stworzone i zakupione przed 1959 rokiem. Wszystkie nowsze modele są własnością rządu. Większość samochodów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, jednakże można spotkać również pokochane przez Kubańczyków i znane w Polsce fiaty 126p i fiaty 125. Malucha mieszkańcy Kuby zwykli pieszczotliwie nazywać "El polaquito", co w tłumaczeniu oznacza „polaczek”.
Faunę kubańską można określić jednym słowem: nietuzinkowość. Na wyspie żyje dwadzieścia unikalnych gatunków ptaków, w tym najmniejszy ptak świata – pszczeli koliber, który ma około 2 cm długości. Ponadto na Kubie można też spotkać najmniejszego na świecie nietoperza oraz jedną z najmniejszych sów. Narodowe zwierzę to ptak pilik czerwonodzioby.
Kuba posiada jeden z najlepszych systemów opieki zdrowotnej. Ma 70 tysięcy wykwalifikowanych lekarzy, a to o 20 tysięcy więcej niż cała Afryka! Z tego powodu wielu medyków służy w krajach, gdzie istnieje duże zapotrzebowanie na lekarzy.
Tak przez mieszkańców Kuby bywa nazywana flaga państwowa. Biała gwiazda w czerwonym trójkącie oświetla drogę ku wolności. Sam czerwony trójkąt jest masońskim symbolem wolności, równości i braterstwa. Niebieskie pasy nawiązują do dawnych podziałów Kuby na trzy części (wschód, centrum, zachód). Barwa biała uosabia czystość dążeń rewolucjonistów i sprawiedliwość, zaś dwa białe pasy oznaczają drogę ku wolności.
Mitem jest, że cygara są zwijane pod pachami czy udami spoconych kubańskich kobiet. Torcedore – tak nazywają się fachowcy, którzy przechodząc pięcioletnie szkolenie, robią dziennie ponad 100 cygar. Kuba jest jednym z największych na świecie eksporterów cygar, są one czwartym towarem eksportowym tego kraju.
Muzyka jest trzonem kubańskiej kultury. Gdy zapada zmrok, zaczyna się nocne życie. Kubańskie rytmy roznoszą się po uliczkach, a ludzie oddają się tańcu. Taniec jest równie ważny na Kubie – to tutaj narodziły się tutaj klasyczne style tańca, takie jak:
Te elementy kultury pozwalają Kubańczykom na oddech wolności, której brak odczuwają na co dzień.
Kuba to jednak wiele więcej. Chcesz ją poznać? Biuro Tropical Sun Tours zagwarantuje ci podróż, która wzbogaci twoje życie o nowe historie i wspaniałe wspomnienia. Zapraszamy!