Tropical Sun Tours

Podróże jakich oczekujesz

Artykuły Kuba

Ciekawe fakty o Kubie!

El Crocodrilo lub El Caiman – tak nazywana jest Kuba. Dlaczego? Po hiszpańsku oznacza to ‘aligator’, ponieważ tak właśnie wygląda wyspa z lotu ptaka. Jakie tajemnice skrywa to miejsce mojito i rumem płynące? Zebraliśmy najlepsze ciekawostki, które mogą Cię zaskoczyć!

Wyspa starych samochodów

Wyjątkowość Kuby polega na tym, ze sprawia wrażenie, jakby zatrzymała się w czasie. Fani starych samochodów mogą poczuć się tam jak w raju, gdyż jedyne auta,  jakie Kubańczycy mogą legalnie posiadać, to te stworzone i zakupione przed 1959 rokiem. Wszystkie nowsze modele są własnością rządu. Większość samochodów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, jednakże można spotkać również pokochane przez Kubańczyków i znane w Polsce fiaty 126p i fiaty 125. Malucha mieszkańcy Kuby zwykli pieszczotliwie nazywać "El polaquito", co w tłumaczeniu oznacza „polaczek”.

Ciekawe fakty o Kubie, wyspa starych samochodów, z cygarem w ustach, dźwięki Kuby, Tropical Sun Tours

Małe i piękne

Faunę kubańską można określić jednym słowem: nietuzinkowość. Na wyspie żyje dwadzieścia unikalnych gatunków ptaków, w tym najmniejszy ptak świata – pszczeli koliber, który ma około 2 cm długości. Ponadto na Kubie można też spotkać najmniejszego na świecie nietoperza oraz jedną z najmniejszych sów. Narodowe zwierzę to ptak pilik czerwonodzioby.

Więcej lekarzy niż pacjentów

Kuba posiada jeden z najlepszych systemów opieki zdrowotnej. Ma 70 tysięcy wykwalifikowanych lekarzy, a to o 20 tysięcy więcej niż cała Afryka! Z tego powodu wielu medyków służy w krajach, gdzie istnieje duże zapotrzebowanie na lekarzy.

Samotna gwiazda

Tak przez mieszkańców Kuby bywa nazywana flaga państwowa. Biała gwiazda w czerwonym trójkącie oświetla drogę ku wolności. Sam czerwony trójkąt jest masońskim symbolem wolności, równości i braterstwa. Niebieskie pasy nawiązują do dawnych podziałów Kuby na trzy części (wschód, centrum, zachód). Barwa biała uosabia czystość dążeń rewolucjonistów i sprawiedliwość, zaś dwa białe pasy oznaczają drogę ku wolności.

Z cygarem w ustach

Mitem jest, że cygara są zwijane pod pachami czy udami spoconych kubańskich kobiet. Torcedore – tak nazywają się fachowcy, którzy przechodząc pięcioletnie szkolenie, robią dziennie ponad 100 cygar. Kuba jest jednym z największych na świecie eksporterów cygar, są one czwartym towarem eksportowym tego kraju.

Ciekawe fakty o Kubie, wyspa starych samochodów, z cygarem w ustach, dźwięki Kuby, Tropical Sun Tours

Dźwięki Kuby

Muzyka jest trzonem kubańskiej kultury. Gdy zapada zmrok, zaczyna się nocne życie. Kubańskie rytmy roznoszą się po uliczkach, a ludzie oddają się tańcu. Taniec jest równie ważny na Kubie – to tutaj narodziły się tutaj klasyczne style tańca, takie jak:

  • bolero
  • mambo
  • cha-cha

Te elementy kultury pozwalają Kubańczykom na oddech wolności, której brak odczuwają na co dzień.

Ciekawe fakty o Kubie, wyspa starych samochodów, z cygarem w ustach, dźwięki Kuby, Tropical Sun Tours

Kuba to jednak wiele więcej. Chcesz ją poznać? Biuro Tropical Sun Tours zagwarantuje ci podróż, która wzbogaci twoje życie o nowe historie i wspaniałe wspomnienia. Zapraszamy!

Wróć do artykułów
Tropical Sun Tours
,
Artykuł Tropical Sun Tours
+
-

+
-

* pola obowiązkowe

Kod bezpieczeństwa Odśwież
Nurkowanie z Tropical Sun