Tropical Sun Tours

Podróże jakich oczekujesz

Artykuły Kuba

Z czego słynie Kuba ?

Salsa na ulicach Hawany, mojito i cygara, to główne atrybuty Kuby, które przede wszystkim oddają klimat tej wyspy. Kuba to nie tylko taniec i znane na cały świat drinki przyrządzone z rumu. Kuba to ludzie, jej barwni i przyjaźni mieszkańcy. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie Kubańczyków jest bez wątpienia kontrowersyjna postać Fidela Castro. Innym człowiekiem, który przyczynił się do popularyzacji Kuby na świecie i stał się swego rodzaju marką promującą Kubę jest Ernest Hemingway, co ciekawe nie Kubańczyk lecz Amerykanin.

Na Kubie znajdziemy jeszcze jedną rzecz niespotykaną na tą skalę gdziekolwiek indziej na świecie - to stare amerykańskie samochody wciąż poruszające się po ulicach Kuby. Wrażenia niezapomniane tak jakbyśmy cofnęli się w czasie o kilkadziesiąt lat.

Z czego słynie Kuba ? Informacje, Tropical Sun Tours

1. Salsa i rumba

Rytmy salsy rozbrzmiewają na Kubie na każdym kroku. Muzyka salsy i grupy salsowe ukształtowały się ostatecznie w latach 70 XX wieku. Jest to wyjątkowe popularne na świecie połączenie rytmów karaibskich, afrokubańskich i jazzu. Słowo „salsa” w języku hiszpańskim znaczy dosłownie wyjątkowo ostry sos. Taka właśnie jest salsa - dynamiczna i pikantna. Obok salsy, króluje także rumba, która zrodziła się wśród pierwszych niewolników afrykańskich przywiezionych na Kubę około 400 lat temu. Rumba odnosi się do tańca ludowego, który jest tańcem erotycznym, pełnym wijących się bioder. Na Kubie to taniec widowiskowy wykonywany na estradzie. Każdy miłośnik salsy, będąc w Hawanie, powinien udać się do klubu Salseando Chévere, gdzie salsę tańczy się całą noc.

2. Rum i cygara

Z Kubą niewątpliwie kojarzą się najwyższej jakości rum i cygara. Rum to narodowy trunek Kubańczyków. Znane na całym świecie drinki przyrządzane z rumem wywodzą się właśnie z Kuby. Na wyspie w każdym barze podaje się Cuba Libre (Wolna Kuba). Drink ten jest mieszanką rumu, coli i limonki i symbolizuje kapitalizm. Mojito czy Daiquairi to inne popularne na Kubie drinki. Ten pierwszy podaje się z białym rumem, cukrem trzcinowym, miętą i limonką. Na wyspie kupimy też wyjątkowej jakości cygara, które są produkowane ręcznie. Najbardziej znane cygara to m.in. Cohiba czy Montecristo. Zapach cygar unosi się na ulicach Hawany i nie sposób przejść obok nich obojętnie.

Z czego słynie Kuba ? Informacje, Tropical Sun Tours

3. Ernest Hemingway

Autor powieści Stary człowiek i morze mieszkał z przerwami w latach 1932-40 w pokoju nr 511 w hotelu Ambos Mundos w Hawanie. Hawana inspirowała pisarza, to właśnie tutaj w tym skromnym pokoju napisał powieść „Komu bije dzwon". Pisarz uwielbiał przesiadywać w swoich ulubionych barach. Często wstępował do Bodeguita del Medio, gdzie raczył się swoim ulubionym drinkiem mojito, nie przechodził obojętnie obok baru El Floridita, na rogu Avenida de Bélgica i Calle Obispo. Pisarza cechował trudny charakter i awanturniczy styl bycia, lecz pomimo tego do dziś jest najbardziej lubianym Amerykaninem na wyspie. O przyjaźni między Hemingwayem a Kubańczykami świadczy podarowany im medal literackiej Nagrody Nobla w połowie lat 50. XX wieku, który dziś znajduje się w sejfie banku w Santiago de Cuba.

4. Fidel Castro

Fidel Castro był przywódcą rewolucji kubańskiej, która trwała w latach 1956- 1959. Był faktycznym przywódcą Kuby w latach 1959-2008. W tym czasie był m.in. premierem, prezydentem Republiki Kuby, przewodniczących Rady Państwa i sekretarzem Komunistycznej Partii Kuby. W 2006 roku przekazał władzę swojemu młodszemu bratu - Raulowi Castro, a w 2008 roku zrezygnował z pełnienia najważniejszych stanowisk państwowych ze względu na stan zdrowia. W czasie swoich rządów przeprowadził w kraju wiele reform, m.in. wywłaszczył obcy kapitał (w większości amerykański).

Wróć do artykułów
Tropical Sun Tours
,
Artykuł Tropical Sun Tours
+
-

+
-

* pola obowiązkowe

Kod bezpieczeństwa Odśwież
Nurkowanie z Tropical Sun