Tropical Sun Tours

Podróże jakich oczekujesz

Seszele - informacje

Seszele - informacje

Seszele, wakacje, podróże, wczasy, luksus, plaża, palmy, skały wulkaniczne, Tropical Sun
Seszele, wakacje, podróże, wczasy, luksus, pływanie, złów morski, Tropical Sun
Seszele, wakacje, podróże, wczasy, luksus, plaża, złówie, Tropical Sun
Najwyższa jakość

Za optymalny czas podróży na Seszele uważa się w zasadzie okres od maja do października. Panuje wówczas pasat południowo-wschodni. Temperatury są bardzo znośne i nie pada tyle, co od listopada do kwietnia. Między kwietniem i listopadem na klimat Wysp Seszelskich wpływa pasat południowo-wschodni, niosący nieco chłodniejsze i suchsze masy powietrza. Pogoda na Seszelach jest w tych miesiącach ogólnie przyjemniejsza niż w porze deszczowej, również dlatego, że niższa jest wilgotność powietrza. W okresach przejściowych między porą suchą i porą deszczową wilgotność powietrza sięga co najwyżej 80%, ponieważ w tym czasie panuje totalna cisza wiatru. Kto ma problemy z krążeniem, nie powinien planować urlopu na Seszelach w kwietniu ani w listopadzie. Seszele ze swoim tropikalnym, ciepłym klimatem, są warte odwiedzenia praktycznie przez cały rok. Zawsze można znaleźć tutaj idealne warunki do wypoczynku. Oczywiście w zależności od tego, jaki rodzaj urlopowej aktywności nas interesuje, musimy odpowiednio zaplanować sobie czas wyjazdu na Seszele.

Widok na wybrzeże, Seszele

 

Seszele - Godło

Stolica: Victoria
Powierzchnia: 455 km²
Język urzędowy: kreolski seszelski, francuski, angielski
Ludność: 87 786 mieszkańców
Największa wyspa: Mahe
Główne miasta: Victoria, Anse Boileau, Anse Royal, Caseade
Ustrój polityczny: republika
Głowa państwa: prezydent James Michel
Niepodległość: od Wielkiej Brytanii 29 czerwca 1976
Strefa czasowa: UTC +4
Jednostka monetarna: rupia seszelska (SCR)
Religia dominująca: katolicyzm (83%)

 

Seszele, Seychelles, Sesel – państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim, ok. 1600 km od wybrzeży Afryki, położone na północny wschód od Madagaskaru. Seszele są republiką. Prawo wyborcze posiada każdy mieszkaniec powyżej 17. roku życia. System prawny bazuje na angielskim prawie zwyczajowym i francuskim prawie cywilnym. Na ludność Seszeli składają się głównie Kreole – potomkowie kolonistów francuskich, władający dialektem kreolskim, którzy stanowią 89% ludności. Pozostałe grupy etniczne to Hindusi – 5%, Malgasze (rdzenna ludność Madagaskaru) i inni po 3%. Prawie 90% ludności zamieszkuje wyspę Mahé. Ludność miejska stanowi 47% ogółu mieszkańców. Średnia długość życia wynosi 71 lat (77 kobiety, 66 mężczyźni). Średni wiek to 27,7 lat; mężczyźni 26,6; kobiety 28,8. Dzieci poniżej 15 roku życia stanowią 26,4% mieszkańców. Średni roczny przyrost ludności wynosi 0,43%.

Monety i banknoty

W obiegu znajdują się monety o nominałach: 1, 5, 10, 25 centów i 1 oraz 5 rupii. Seszelskie banknoty mają wartość: 10, 25, 50, 100 i 500 rupii. Na seszelskich monetach przedstawiony jest herb kraju, który zawiera umieszczonego na tarczy żółwia z palmą (lodoicja seszelska) i morskim krajobrazem w tle; całość wieńczy hełm i mewa, a rolę trzymaczy pełnią ryby-mieczniki, na dole tradycyjnie umieszczona jest szarfa z państwową dewizą: "Koniec wieńczy dzieło". Po drugiej stronie monet, wraz z nominałem, ukazani są charakterystyczni przedstawiciele seszelskiej flory i fauny. 

Seszele Waluta

Seszelskie banknoty są niezwykle korowe i piękne. Widnieją na nich wizerunki lokalnej flory i fauny. Na wcześniejszych banknotach pojawiają się scenki rodzajowe z udziałem ludzi oraz portrety Jamesa Manchama i Elżbiety II. Wybierając się na Seszele warto wiedzieć, że w większych sklepach, restauracjach i hotelach, a także za wynajem łodzi, samochodu czy wycieczki fakultatywne turyści mogą zapłacić dolarami lub euro. Nie ma także problemu z płaceniem kartą kredytową (najlepiej Visa lub American Express). Lokalna waluta w gotówce przyda się nam w mniejszych sklepikach, kawiarenkach i na bazarach. Rupię seszelską wypłacimy w bankomacie lub wymienimy w banku, ale tu ważna uwaga: nie możemy jej z powrotem wymienić na inne waluty. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w większą ilość dolarów czy euro i w miarę potrzeby wymienianie małych sum na miejscu na seszelskie rupie.

Kultura

Seszele są niepodległym łańcuchem wysp na Oceanie Indyjskim, dawną kolonią francuską. Muzyka ludowa łączy w sobie wielotorowe wpływy synkretycznej mody, włączając w to polki, mazurki, francuską muzykę ludową i popularną, sega, taarab, soukos i inne rodzaje muzyki afrykańskiej, a także polinezyjskiej i indyjskiej. Na Seszelach mieszka kilku znanych malarzy: Michael Adams, Leon Radegonde, Gerard Devoud, Marc Duc.

Święta:

  • 18 czerwca - Święto Narodowe
  • 29 czerwca - Dzień Niepodległości
  • 10 grudnia - Dzień Wolności


Stałe imprezy:

  • kwiecień - Narodowe Zawody Wędkarskie
  • sierpień / wrzesień - Regaty Round Table Beau Vallon
  • wrzesień - Coroczne Regaty La Digue
  • październik - Festiwal Kreolski
  • listopad - SUBIOS (Festiwal poświęcony podwodnemu światu Seszeli)


Gospodarka

Podstawą gospodarki Seszeli jest turystyka, która rozwinęła się w latach 70., kiedy oddano do użytku nowoczesne hotele, kąpieliska i przede wszystkim międzynarodowe lotnisko. Obecnie turystyka zapewnia zatrudnienie 30% czynnych zawodowo i przynosi ok. 70% wpływów do budżetu. Większość ludności (71%) pracuje w usługach, przemysł daje zatrudnienie 19% mieszkańców, rolnictwo jedynie 10%. Wiele artykułów rolnych musi być importowanych, ponieważ potrzeby żywieniowe mieszkańców nie mogą być zaspokojone przez krajową produkcję.

Seszele, Jacht
Tropical Sun Tours
,
+
-

+
-

* pola obowiązkowe

Kod bezpieczeństwa Odśwież
Nurkowanie z Tropical Sun