Jamajka - Geografia
Jamajka - wyspa i państwo położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, tuż obok Kuby i Haiti.
Ponad połowa wyspy wznosi się 300 m nad poziomem morza. Geolodzy są zdania, że Jamajka i sąsiadujące z nią wyspy na Morzu Karaibskim wykształciły się z wypiętrzenia wulkanicznego, które wyrosło z morskich wód miliony lat temu. Dwie trzecie wyspy nadal pokrywa czapa białego wapienia, będącego pozostałością szkieletów morskich organizmów.
Cocpit Country oraz niezliczone jaskinie zdradzają oceaniczne pochodzenie wyspy. Zaliczają się do nich Twin Sisters na wybrzeżu Hellshire niedaleko Kingston oraz szereg niesamowitych pieczar w rejonie Cockpit, zwanych Windsor Cave, które ciągną się przez niemal 3 km.
Większość obecnie uprawianych tu roślin została sprowadzona przez ludzi. Stanowiący podstawę jamajskiego śniadania owoc ackee został sprowadzony na statkach niewolniczych z Afryki Zachodniej w 1778 r. Drzewo pimentowe, z którego pozyskuje się ziele angielskie, jest rośliną miejscową, podobnie jak mahoe – narodowe drzewo jamajskie. Narodowym kwiatem jest kwitnący na fioletowo gwajakowiec.
Całą wyspę bujnie porasta przywieziony z Chin bambus. Spokojne wody na południowym i wschodnim wybrzeżu zamieszkuje natomiast ogromny i łagodny manat, który stał się inspiracją legend o syrenach.
Narodowy ptak, doctor bird (koliber czarnogłowy), występuje wyłącznie na Jamajce i buszuje po wyspowych ogrodach kwiatowych, a tutejsze lasy są zamieszkiwane przez kolorowe papugi.
Klimat
Klimat Jamajki od zawsze stanowi jej największą atrakcję. Ciepło, które kusiło najdawniejszych przybyszów, co roku przyciąga ponad milion spragnionych słońca turystów.
Na Jamajce pory roku nie występują. Roczna średnia temperatura wynosi ok. 27 °C na wybrzeżu, spadając do 20 i nieco poniżej w wyższych partiach gór. Na szczytach Gór Błękitnych bardzo rzadko występują warunki "polarne" z temperaturą poniżej 10 °C.
Ludność
Ponad 2,7 mln mieszkańców wyspy to mieszanka ludzi pochodzenia: afrykańskiego, arabskiego, indiańskiego, europejskiego, która dała początek narodowemu mottu: "Z wielu narodów – jeden".
- Ludność (ogółem) to około 2,715 milionów - dane z 2013 roku
- Jamajczycy stanowią 91,3%
- Hindusi stanowią 3,3%
- Chińczycy Han stanowią 2,6%
- Brytyjczycy stanowią 0,9%
- Arabowie stanowią 0,7%
- Pozostali stanowią 1,2% (Kubańczycy, Amerykanie, Hiszpanie, Portugalczycy)
Język
Urzędowymi językami są języki angielski, kreolski i jamajski. Język jamajski nazywany jest lokalnie Patois. Jet to język kreolski na bazie uproszczonego języka angielskiego i języków Afryki Zachodniej. Z biegiem czasu Patois stało się spoiwem łączącym wszystkich mieszkańców wyspy i kształtującym poczucie tożsamości narodowej.
Historia
Jamajka została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1494 i na początku została nazwana Santiago. Pierwsi skolonizowali ją Hiszpanie. W 1655, w ciągu zaledwie dwóch dni (10-11 maja), została podbita przez Anglików. Mimo że Anglia formalnie nie była w stanie wojny z Hiszpanią, angielska marynarka wojenna na rozkaz Cromwella agresywnie operowała na Karaibach, nieustannie nękając osłabionych Hiszpanów. Po nieudanej próbie zdobycia Santo Domingo przez Anglików, ich okręty skierowały się ku Jamajce, zdobywając ją bez żadnych strat. Hiszpanie w obliczu wroga zrejterowali i wycofali się w głąb wyspy.
- Od 1958 do 1962 Jamajka była członkiem Federacji Indii Zachodnich.
- 6 sierpnia 1962 uzyskała niepodległość.
- Jest ojczyzną muzyki reggae, ska, dub oraz dancehall.
Religia
Zdecydowana większość mieszkańców to wyznawcy protestantyzmu, jednakże Jamajka słynie z różnorodności, również religijnej, dlatego na wyspie tolerowanych jest wiele innych wyznań.
Dominujące kościoły i grupy wyznaniowe:
- Zielonoświątkowcy
- Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
- Baptyzm
- Kościół Anglikański
- Metodyzm
- Kościół rzymskokatolicki stanowi około 13%
- Świadkowie Jehowy stanowią około 15%
- Afrochrześcijaństwo - 1,3%
- Rastafari – 20,84%
Położenie geograficzne
Powierzchnia wyspy wynosi 10 991 km² – ciągnie się 235 km ze wschodu na zachód, od cypla Morant Point po Negril, a w najszerszym miejscu ma 82 km.
Proces kształtowania się tego obszaru osiągnął punkt kulminacyjny ok. 20 mln lat temu wraz z powstaniem wyspy.
Najwyższy szczyt – Blue Mountain Peak – ma 2256 m i znajduje się w odległości 16 km od nadbrzeżnej równiny na wschód od Kingston.