Podróże jakich oczekujesz

Informacje

Informacje

Meksyk, informacje, plaża, tropikalne wakacje, Tropical Sun
Meksyk, informacje, piramida, zabytki, tropikalne wakacje, Tropical Sun
Meksyk, informacje, jazda jeepami, tropikalne wakacje, Tropical Sun
Najwyższa jakość

Meksyk - Informacje praktyczne

Meksyk - godło

Stolica: Meksyk (Ciudad de México)
Powierzchnia: 1 972 550 km²
Język urzędowy: hiszpański i 63 języki indiańskie
Ludność: 112,3 mln (2010)
Główne miasta: Meksyk, Guadalajara, Monterrey
Ustrój: republika federalna
Głowa państwa: prezydent Enrique Peña Nieto
Podział administracyjny: 31 stanów i dystrykt federalny (stolica)
Różnica czasu: różnica czasu dla Polski wynosi - 7 godzin; czas z letniego na zimowy zmienia się tak samo jak w naszym kraju, natomiast zmiana czasu z zimowego na letni jest dokonywana około dwóch tygodni później niż w Polsce
Właściwości sieci elektrycznej: 120 V, gniazdka typu amerykańskiego

Jaszczur na plaży w Meksyku

 

Bezpieczeństwo

Jukatan i Karaiby należą do najbezpieczniejszych rejonów Meksyku, a incydenty należą do rzadkości. Jak w każdym innym państwie istnieje niewielkie ryzyko zagrożenia przestępczością pospolitą.

Strefy turystyczne są regularnie kontrolowane przez agencje ochrony, więc można swobodnie poruszać się po regionach wypoczynkowych.

Ambasada RP w Meksyku sugeruje zwiększoną ostrożność podczas wymieniania dewiz w kantorach wymiany, szczególnie na lotnisku międzynarodowym w mieście Meksyk. Odradza się przebywanie w miejscach mało uczęszczanych, zwłaszcza po zmroku. W mieście Meksyk zaleca się ostrożność w podróżowaniu taksówkami zatrzymanymi na ulicy; lepiej wybierać te które mają na masce podane numery telefonu.

Najbardziej  niebezpieczne dzielnice miasta Meksyk odwiedzane przez turystów to Iztapalapa i Coyocacan.

Sugeruje się pozostawianie w hotelowych sejfach ważniejszych dokumentów, biletów lotniczych oraz kosztowności.

Zdrowie i opieka medyczna

Podczas przekraczania granicy nie wymaga się przedstawienia zaświadczeń o szczepieniach przeciw chorobom zakaźnym. Jednakże Ambasada RP w Meksyku podaje kilka szczepień zalecanych, do których należą:

 • wirusowe zapalenie wątroby typu A i B,
 • tężec + błonica,
 • dur brzuszny,
 • żółta gorączka,
 • cholera,
 • inne, według zaleceń lekarza, w rzadkich sytuacjach.


W związku z zagrożeniem amebozą oraz bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego, należy unikać jedzenia potraw przygotowywanych na straganach ulicznych, owoców niepoddanych odkażeniu oraz picia wody innej niż butelkowana.

Należy również unikać spożywania napojów z lodem w małych barach czy restauracjach gdzie jest mało klientów.

 W miastach oraz w dużych ośrodkach turystycznych opieka medyczna jest ogólnie dostępna, ale szpitale mogą odmówić przyjęcia jeśli nie są pewne, że chory jest w stanie pokryć koszty. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 300-500 pesos (30-50 USD), poza tym istnieją w większych miastach punkty medycznych konsultacji doraźnych, gdzie wizyta kosztuje ok. 10 USD.

Żółta gorączka (choroba podobna do malarii): występuje niezależnie od pory roku w rejonach wiejskich. Rzyko zachorowania występuje w niektórych rejonach w stanach Chiapas, Quintana Roo, Sinaloa i Tabasco, Chihuaha, Durango, Nayarit, Oaxaca i Sonora, Campeche, Guerrero, Michoacán, Jalisco.

Wybór szczepień oraz sposobów profilaktyki malarii zależy od trasy i charakteru podróży, ale także od stanu zdrowia turysty oraz indywidualnych przeciwwskazań, dlatego powinien być ustalony podczas wizyty w specjalistycznej poradni na 6-8 tygodni przed wyjazdem.

Waluta

Walutą meksykańską jest peso (MXN), które dzieli się na 100 centavo. W obiegu znajdują się monety o nominałach 5, 10, 20 i 50 centavos oraz 1, 2, 5, 10, 20 i 50 pesos, a także banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100, 200 i 500 pesos.

Wiza i przepisy wyjazdowe

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach nieprzekraczających 180 dni w celach turystycznych lub odwiedzin.

Przy wjeździe należy posiadać ważny paszport, termin ważności 6 miesięcy przy wjazdach turystycznych lub zgodnie z ważnością wizy.

Inne

Prąd elektryczny

Napięcie w gniazdkach wynosi 120 V z częstotliwością 60 Hz. Obowiązują wtyczki typu amerykańskiego, dlatego należy używać specjalnej przejściówki.

Co warto kupić w Meksyku

 • Tequila
 • Kalendarz Azteków, Majów
 • Wyroby ze srebra
 • Sombrero
 • Kapelusze Panama
 • Mezcal - to tradycyjny alkohol meksykański wyrabiany z agawy
 • Turkus, malachit, onyks - to kamienie wydobywane na terenie Meksyku o niezwykłej urodzie i sporej wartości.
 • Obsydian – kamień wulkaniczny
 • Ręcznie malowana ceramika
 • Biżuteria Huicholi - Indianie Huichol są jedną z najciekawszych grup etnicznych w całym Meksyku
 • Maski - za nimi od tysięcy lat chowali się kapłani i szamani indiańscy
Meksykańscy tancerze
+
-

+
-

* pola obowiązkowe