Meksyk - Informacje praktyczne
Stolica: Meksyk (Ciudad de México)
Powierzchnia: 1 972 550 km²
Język urzędowy: hiszpański i 63 języki indiańskie
Ludność: 112,3 mln (2010)
Główne miasta: Meksyk, Guadalajara, Monterrey
Ustrój: republika federalna
Głowa państwa: prezydent Enrique Peña Nieto
Podział administracyjny: 31 stanów i dystrykt federalny (stolica)
Różnica czasu: różnica czasu dla Polski wynosi - 7 godzin; czas z letniego na zimowy zmienia się tak samo jak w naszym kraju, natomiast zmiana czasu z zimowego na letni jest dokonywana około dwóch tygodni później niż w Polsce
Właściwości sieci elektrycznej: 120 V, gniazdka typu amerykańskiego
Bezpieczeństwo
Jukatan i Karaiby należą do najbezpieczniejszych rejonów Meksyku, a incydenty należą do rzadkości. Jak w każdym innym państwie istnieje niewielkie ryzyko zagrożenia przestępczością pospolitą.
Strefy turystyczne są regularnie kontrolowane przez agencje ochrony, więc można swobodnie poruszać się po regionach wypoczynkowych.
Ambasada RP w Meksyku sugeruje zwiększoną ostrożność podczas wymieniania dewiz w kantorach wymiany, szczególnie na lotnisku międzynarodowym w mieście Meksyk. Odradza się przebywanie w miejscach mało uczęszczanych, zwłaszcza po zmroku. W mieście Meksyk zaleca się ostrożność w podróżowaniu taksówkami zatrzymanymi na ulicy; lepiej wybierać te które mają na masce podane numery telefonu.
Najbardziej niebezpieczne dzielnice miasta Meksyk odwiedzane przez turystów to Iztapalapa i Coyocacan.
Sugeruje się pozostawianie w hotelowych sejfach ważniejszych dokumentów, biletów lotniczych oraz kosztowności.
Zdrowie i opieka medyczna
Podczas przekraczania granicy nie wymaga się przedstawienia zaświadczeń o szczepieniach przeciw chorobom zakaźnym. Jednakże Ambasada RP w Meksyku podaje kilka szczepień zalecanych, do których należą:
- wirusowe zapalenie wątroby typu A i B,
- tężec + błonica,
- dur brzuszny,
- żółta gorączka,
- cholera,
- inne, według zaleceń lekarza, w rzadkich sytuacjach.
W związku z zagrożeniem amebozą oraz bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego, należy unikać jedzenia potraw przygotowywanych na straganach ulicznych, owoców niepoddanych odkażeniu oraz picia wody innej niż butelkowana.
Należy również unikać spożywania napojów z lodem w małych barach czy restauracjach gdzie jest mało klientów.
W miastach oraz w dużych ośrodkach turystycznych opieka medyczna jest ogólnie dostępna, ale szpitale mogą odmówić przyjęcia jeśli nie są pewne, że chory jest w stanie pokryć koszty. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 300-500 pesos (30-50 USD), poza tym istnieją w większych miastach punkty medycznych konsultacji doraźnych, gdzie wizyta kosztuje ok. 10 USD.
Żółta gorączka (choroba podobna do malarii): występuje niezależnie od pory roku w rejonach wiejskich. Rzyko zachorowania występuje w niektórych rejonach w stanach Chiapas, Quintana Roo, Sinaloa i Tabasco, Chihuaha, Durango, Nayarit, Oaxaca i Sonora, Campeche, Guerrero, Michoacán, Jalisco.
Wybór szczepień oraz sposobów profilaktyki malarii zależy od trasy i charakteru podróży, ale także od stanu zdrowia turysty oraz indywidualnych przeciwwskazań, dlatego powinien być ustalony podczas wizyty w specjalistycznej poradni na 6-8 tygodni przed wyjazdem.
Waluta
Walutą meksykańską jest peso (MXN), które dzieli się na 100 centavo. W obiegu znajdują się monety o nominałach 5, 10, 20 i 50 centavos oraz 1, 2, 5, 10, 20 i 50 pesos, a także banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100, 200 i 500 pesos.
Wiza i przepisy wyjazdowe
Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach nieprzekraczających 180 dni w celach turystycznych lub odwiedzin.
Przy wjeździe należy posiadać ważny paszport, termin ważności 6 miesięcy przy wjazdach turystycznych lub zgodnie z ważnością wizy.
Inne
Prąd elektryczny
Napięcie w gniazdkach wynosi 120 V z częstotliwością 60 Hz. Obowiązują wtyczki typu amerykańskiego, dlatego należy używać specjalnej przejściówki.
Co warto kupić w Meksyku
- Tequila
- Kalendarz Azteków, Majów
- Wyroby ze srebra
- Sombrero
- Kapelusze Panama
- Mezcal - to tradycyjny alkohol meksykański wyrabiany z agawy
- Turkus, malachit, onyks - to kamienie wydobywane na terenie Meksyku o niezwykłej urodzie i sporej wartości.
- Obsydian – kamień wulkaniczny
- Ręcznie malowana ceramika
- Biżuteria Huicholi - Indianie Huichol są jedną z najciekawszych grup etnicznych w całym Meksyku
- Maski - za nimi od tysięcy lat chowali się kapłani i szamani indiańscy