Mauritius - Geografia
Mauritius (oficjalna nazwa: Republika Mauritiusa) – niewielka wyspa położona 1100 kilometrów na wschód od Madagaskaru na Oceanie Indyjskim, jest częścią archipelagu Maskarenów.
Geografia
Choć wyspa ma zaledwie 61 km długości i 47 km szerokości, znajdziemy tu tyle zachwycających miejsc, że można by nimi obdzielić co najmniej kilka krajów. Nic więc dziwnego, że bywają tu światowe gwiazdy, a najbardziej wymagający turyści długo wspominają pobyt na rajskiej wyspie.
Plaże na Mauritiusie należą do najpiękniejszych na świecie – otoczone zielonymi palmami z jednej strony i krystalicznie czystym oceanem z drugiej, nie mają sobie równych.
Charakterystycznym rysem tej tropikalnej wyspy jest fakt, iż dookoła wybrzeża jest niezwykła, świetnie zachowana rafa koralowa, dzięki czemu panują tu idealne warunki do nurkowania. Wyjazdu na Mauritius nie będą żałować także windsurferzy, miłośnicy nart wodnych, żagli, wędkowania i gry w golfa. Mauritius zaskakuje również idealnymi warunkami dla górskiej wspinaczki, trekkingu, a także będzie idealnym rozwiązaniem dla wszystkich marzących o prawdziwym ekoturystycznym wypoczynku.
Klimat
Mauritius położony jest na półkuli południowej, dlatego też pory roku tam występujące są odwrotne w stosunku do europejskiej strefy klimatycznej. Na wybrzeżu opady są stosunkowo rzadkie w stosunku do górzystych terenów wyspy. Lato trwa tutaj od listopada do maja, zima z kolei od maja do listopada (średnia temperatura w lecie wynosi ok. 22-35 °C, w zimie w granicach od 18 °C w chłodniejszej części wyspy do 26 °C w cieplejszej części).
Temperatura morza na Mauritiusie jest bardzo wysoka przez cały rok. Wynosi ona zazwyczaj ok. 28 °C w lecie i 23 °C zimą. Słońce świeci średnio przez 8-9 godzin dziennie, a w porze zimowej około godzinę 7-8 godzin.
Ludność
Ogromna różnorodność kulturowa Mauritiusa jest efektem kolonialnej przeszłość wyspy. Jej mieszkańcy tworzą niezwykłą mieszankę ras, religii, wyznań, kolorów skóry i języków.
- Ludonść (ogółem) to około 1,3 milionów - dane z lipca 2014 roku
- Hindusi stanowią 68%
- Kreole stanowią 27% - potomkowie afrykańskich niewolników
- Chińczycy stanowią 3%
- Franko-maurytyjczycy około 2%
Mauritius jest przedstawiany jako miniatura reprezentująca świat, gdzie wschód spotyka sie z zachodem. Obcowanie z autentycznością tutejszych ludzi tworzących niezwykle kosmopolityczną społeczność to ogromna przyjemność i naprawdę duże doświadczenie.
Język
Urzędowym językiem jest język angielski i francuski. Językiem łączącym mieszkańców wyspy jest kreolski. Językami, które można usłyszeć na wyspie jest hindi, urdu, hakka, bhojpuri (bodzpuri).
Historia
Najstarsze wzmianki o Mauritiusie pochodzą z X wieku naszej ery z relacji arabskich podróżników - nazwali oni wtedy wyspę „Dina Arobi”. W czasach odkrycia Mauritius był niezamieszkały. Pierwszymi Europejczykami, którzy przybyli na wyspę w początkach XVI wieku byli Portugalczycy. Nazwali oni Mauritius „ Łabędzią Wyspą”.
- Okres kolonii holenderskiej: 1598-1710,
- Okres kolonii francuskiej: 1710-1810,
- Okres kolonii brytyjskiej: 1810-1968.
12 marca w 1968 roku wyspa uzyskała niepodległość. Od 1992 roku oficjalna nazwa wyspy to Republika Mauritiusa. Państwo to należy do Wspólnoty Brytyjskiej.
Religia
Zdecydowana większość mieszkańców to wyznawcy hinduizmu, stanowią oni 48,5%. Aż 32,7% to chrześcijanie (w tym ok. 26% to katolicy) oraz 17,3% to muzułmanie.
Na Mauritiusie, z racji zróżnicowania etnicznego, obchodzone są i kultywowane liczne święta.
Święta hinduskie:
- Maha Shivaratri – jest najważniejszym świętem ortodoksyjnych hindusów na Mauritiusie. Święto przyjmuje postać czterodniowej pielgrzymki i odbywa się pod koniec lutego.
- Cavade (święto wieńczące dziesięciodniowy post, obchodzone na przełomie stycznia i lutego)
- Holi (festiwal kolorów, obchodzone w marcu)
- Divali (święto świateł, obchodzone w październiku i listopadzie)
Święta chrześcijańskie:
- Pere Laval (najważniejsze święto chrześcijańskie na wyspie, uroczystości zawsze odbywają się w nocy z 8 na 9 września)
- Boże Narodzenie
- Wielkanoc
Święta muzułmańskie:
- Moharram (święto Imana Husseina, najważniejsze święto muzułmanów)
- Id-El-Fitroli (zakończenie Ramadanu)
Święta chińskie:
- Chińskie Święto Wiosny (obchodzone pod koniec stycznia)
- Chińskie święto smoka