Tropical Sun Tours

Podróże jakich oczekujesz

Malediwy - geografia

Malediwy - geografia

Malediwy, geografia, informacje, wiadomości, Tropical Sun
Malediwy, geografia, informacje, wiadomości, Tropical Sun
Malediwy, geografia, informacje, wiadomości, Tropical Sun
Najwyższa jakość

Geografia

Malediwy to archipelag około 1190 wysepek znajdujących się na 26 atolach koralowych i ciągnących się przez 820 km z północy na południe oraz 120 km ze wschodu na zachód. Jedynie 202 z lokalnych wysp jest zamieszkanych. Stolicą państwa jest Male, jedyny ośrodek miejski w kraju, gdzie zamieszkuje nieco ponad ¼ ludności. Najwyższy punkt na wyspach leży zaledwie 2 metry nad poziomem morza i jest to najniższy z pośród najwyższych punktów poszczególnych państw świata.

Klimat

Malediwy położone są w klimacie równikowym, a średnia roczna temperatura powietrza wynosi 27 °C. Od grudnia do kwietnia jest tu słonecznie i bezdeszczowa, natomiast w okresie pomiędzy majem i listopadem może wystąpić ryzyko opadów, choć wciąż jest bardzo ciepło. Amplituda temperatur waha się od 24°C do 33°C.

Ludność

Na Malediwach zamieszkuje około 395 tys. ludzi, pochodzenia Dhivehi, która stanowi mieszankę pierwotnych osadników pochodzących z południowych Indii ora Sri Lanki.

Język

Język malediwski (język divehi) jest blisko spokrewniony z językiem syngaleskim. Jego częścią jest alfabet taana pisany od prawej do lewej strony, tak jak alfabet arabski. Ponadto, w divehi wyróżnią się dialekty północne i południowe. W 1976 roku podjęto próbę dokonania latynizacji języka malediwskiego, na polecenie prezydenta Ibrahima Nasira, i wprowadzenie znaków opartych na alfabecie łacińskim (alfabet nasiri latin). Wywołało to niezadowolenie społeczeństwa i dwa lata później przywrócono alfabet taan, a obecnie pismo nasiri stosowane jest szczątkowo dla opisu nazw lokalnych dla turystów. Co ciekawe, słowo atol pochodzi z języka malediwskiego atholhu (އަތޮޅު). Słowo to rozprzestrzenił Karol Darwin w swojej pracy o rafach koralowych.

Historia

Malediwy były popularne już w starożytności, gdyż znajdowały się na ówczesnym szlaku wymiany handlowej między Egiptem, Mezopotamią, a miastami cywilizacji Indusu. Były one głównym miejscem pozyskiwania muszli kauri monetka, używanych w Azji jako monety obiegowej. Nazwa „Malediwy” prawdopodobnie pochodzi z sanskrytu i słowa maladwipa, oznaczającego girlandę wysp.

 • X wiek- Malediwy zamieszkałe były przez ludność pochodzenia drawidyjskiego i syngaleskiego, wyznającą buddyzm.
 • XII wiek- ludność została nawrócona na islam
 • XVII- panowanie Holendrów na wyspach
 • 1796 r- Malediwy stały się brytyjskim protektoratem
 • 1965 r- Malediwy odzyskują niepodległość jako monarchia (sułtanat)
 • 1969 r- Malediwy proklamowano republiką

Malediwy, geografia, informacje, Tropical Sun

Na Malediwach państwową religią jest islam. Zgodnie z konstytucją, każdy obywatel musi być muzułmaninem, a chrześcijańska działalność misyjna jest w tym kraju zabroniona. Obcokrajowcy mogą wyznawać inną religię, jeżeli praktykują jej obrzędy wyłącznie w swoich domach lub pokojach hotelowych.

Na Malediwach obchodzone są i kultywowane są święta muzułmańskie, związane z kalendarzem księżycowym, co oznacza, że są one ruchome. Mieszkańcy świętują spotykając się w rodzinnym gronie, tańcząc i grając tradycyjną muzykę oraz przygotowując specjalne potrawy i dekoracje.

Najważniejsze święta na Malediwach:

 • Ramadan – koniec września, początek października, trwa 28 dni, islamski miesiąc postu
 • Kuda Eid - zwieńczenie obchodów Ramadanu, muzułmanie spotykają ze znajomymi przy obficie zastawionych stołach, rozpoczęcie nowego miesiąca
 • Bodu Eid – uroczystości rozpoczynają się 66. dnia po zakończeniu Ramadanu i trwają 5–7 dni, Festiwal Poświęcenia
 • National Day /Dzień Narodowy/ - pierwszy dzień trzeciego miesiąca księżycowego kalendarza, mieszkańcy Malediwów w tym dniu obchodzą ważną uroczystość, kiedy Mohammed Thakurufaanu uwolnił Malediwy spod panowania Portugalii w Male w 1578 roku
 • Urodziny Proroka – mniej więcej w połowie kwietnia, urodziny proroka Mohammeda obchodzone są trzy dni, które są pełne radości i suto zastawionych stołów
  Rocznica przyjęcia przez Malediwy islamu
 • Huravee Day – upamiętnienie odzyskania niepodległości przez Malediwy w 1752 r. po zakończeniu hinduskiej okupacji
 • Dzień Męczennika – rocznica śmierci sułtana Ali VI w 1558 roku
 • Nowy Rok – 1 stycznia
 • Dzień Niepodległości – 26 lipca
 • Dzień Zwycięstwa – 3 listopada
 • Dzień Republiki – 11 listopada
Tropical Sun Tours
,
+
-

+
-

* pola obowiązkowe

Kod bezpieczeństwa Odśwież
Nurkowanie z Tropical Sun